BLIK idzie na podbój świata
Obraz 6289628 z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Maja 2020

Codziennie z popularnej płatności korzystają miliony z nas, także i ty. Polski pomysł idzie na podbój świata

Blik błyskawicznie się rozwija i zamierza podbić zagraniczne rynki. Co więcej, Blik rozpoczyna współpracę z firmą Mastercard. Firmy pracują nad wspólnym systemem płatności - informuje “Rzeczpospolita”.

Blik - płatność made in Poland

Blik to aplikacja mobilna, która służy do wykonywania szybkich i bezpiecznych płatności internetowych i w terminach płatniczych. Co więcej, Blik umożliwia wypłaty gotówki z bankomatów bez karty i bezpośrednie przelewy pieniędzy między użytkownikami. Operatem Blika jest Polski Standard Płatności. Akcje spółki mają największe polskie banki, a możliwość korzystania z systemu mają niemal wszyscy klienci.

1 na 3 seniorów wciąż dostaje emeryturę do ręki. Nie tylko PKO BP oferuje ci konto za 0 zł1 na 3 seniorów wciąż dostaje emeryturę do ręki. Nie tylko PKO BP oferuje ci konto za 0 złCzytaj dalej

Blik zalicza błyskawiczny rozwój. W pierwszym kwartale tego roku użytkownicy aplikacji dokonali blisko 79 milionów transakcji, niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku. Celem Blika na ten rok jest 500 mln transakcji, czyli dwukrotnie więcej niż ubiegłym roku. Jak to się stało, że polski system zdobył taką popularność?

- Krokiem milowym dla transakcyjności Blik było zbudowanie sieci akceptacji, szczególnie w e-commerce, a jednocześnie udostępnienie systemu w największych bankach. To był 2018 r. Płacenie Blik-iem jest łatwe, szybkie i bezpieczne, więc użytkownicy szybko uznają, że to ich ulubiona metoda płatności - tłumaczy w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Dariusz Mazurkiewicz, prezes spółki PSP.

Pandemia tylko wzmocniła Blika

Na ostatnie genialne wyniki Blika wpływ ma oczywiście pandemia koronawirusa. Wcześniej spółka nigdy nie zanotowała tak dużej liczby nowych użytkowników.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Kiedy wreszcie skończy się epidemia? Znaczące słowa Łukasza Szumowskiego, nie zostawił wątpliwości

Prezes PSP zwraca uwagę, że w trakcie pandemii bankowość mobilna zaczyna być bardziej popularna niż internetowa. Również osoby wykluczone cyfrowo czy oporne na korzystanie z nowych i wygodnych technologii zaczynają to robić.

“Rz” zwraca uwagę, że słabym punktem Blika jest stosunkowo niewielki udział płatności w terminalach płatniczych, które wynoszą około 9 proc. wszystkich transakcji. Może to być spowodowane mniejszą wygodą niż w przypadku transakcji zbliżeniowych kartami płatniczymi czy aplikacjami mobilnymi. Aby zapłacić Blikiem, musimy wygenerować kod w aplikacji i jeszcze go wpisać. To zajmuje więcej czasu niż płatność kartą.

Prawo jazdy kat. B dla osób od 16 roku życia? Czy tak młode osoby powinny już prowadzić auto?Prawo jazdy kat. B dla osób od 16 roku życia? Czy tak młode osoby powinny już prowadzić auto?Czytaj dalej

Blik będzie zbliżeniowy

Ale i w tej materii może zajść poprawa. Blik rozpoczyna współpracę strategiczną z Mastercardem, który od kwietnia jest akcjonariuszem PSP. Dzięki temu spółka będzie mogła rozwijać płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych oraz na rynkach zagranicznych.

Jak mówi prezes PSP, współpraca z Mastercard to kolejny element przyspieszający rozwój Blika. Firmy pracują teraz nad wspólnym system płatności. A Mazurkiewicz zapowiada, że Blik będzie zbliżeniowy i będzie można nim płacić na całym świecie.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  2. Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje. Zapowiedział koniec obostrzenia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Burza pod nagraniem Andrzeja Dudy z Parku Narodowego. Wszystko przez jeden szczegół
Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychMożesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News