Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Błędnie wypełniony wniosek o 500 plus opóźnia wypłatę pieniędzy. Rzeczniczka ZUS mówi jak tego uniknąć
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 25.05.2023 10:14

Błędnie wypełniony wniosek o 500 plus opóźnia wypłatę pieniędzy. Rzeczniczka ZUS mówi jak tego uniknąć

pieniądze
Biznesinfo

Od lutego rodzice mogą składać wnioski na 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Błędne dane w formularzu mogą wydłużyć czas jego rozpatrywania i opóźnić wypłatę pieniędzy. Rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska- Matis zdradza, jakie błędy pojawiają się najczęściej i jak ich uniknąć. 

Najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku

W informacji przesłanej przez ZUS czytamy, jakie błędy rodzice popełniają najczęściej przy wypełnianiu wniosku o 500 plus. 

- Literówki, wpisanie własnego numeru pesel zamiast peselu dziecka to najczęstsze błędy, ale jest ich dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż zdarzają się także sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że jeśli rodzice mieszkają razem, pieniądze dostanie ten z rodziców, który pierwszy złoży wniosek. Wyjątek stanowi sytuacja jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie - w takiej sytuacji pieniądze dostanie rodzic, z którym mieszka dziecko.

- Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji, – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy pieniądze dzielone są po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł –
zastrzega Kowalska -Matis.

Warto sprawdzić wniosek przed wysłaniem

Rzeczniczka radzi, aby przed wysłaniem wniosku sprawdzić zawarte w nim dane, ponieważ drobne błędy mogą wydłużyć czas rozpatrywania wniosku i wypłatę pieniędzy. W szczególności należy zwrócić uwagę na dane dziecka, nr rachunku bankowego i pesel dziecka. 

- Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o 500+ terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie
dla takich osób wyznaczał najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów – dodaje rzeczniczka.

Składanie wniosków o 500 plus

Wniosek o pieniądze na dzieci można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji mZUS, PUE ZUS, bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia. Jak czytamy na tronie gov.pl, jeśli we wniosku pojawiły się błędy urząd poprosi o ich skorygowanie. Poprawnie wypełniony wniosek daje gwarancję szybkiej wypłaty świadczenia.

ZUS zajmuje się wypłatą 500 plus od 2022 roku.  Jak wynika z danych urzędu, w zeszłym roku złożono łącznie 14,4 mln wniosków. 

Tagi: 500 plus