Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Będą nowe dwa dni wolne od pracy? Jest konkretna propozycja
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.02.2024 09:22

Będą nowe dwa dni wolne od pracy? Jest konkretna propozycja

praca
Pixabay @pexels

Obywatelom w Polsce ustawowo w ciągu roku przysługuje 13 dni wolnych od pracy, obejmujących najważniejsze święta. Związkowcy podkreślają jednak, że ta liczba mogłaby zostać wydłużona o kolejne dwa dni i wskazują konkretną propozycję. Wszystko w związku z faktem, iż Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej.

13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jest pomysł na więcej

Kodeks pracy i prawo w Polsce jasno zakłada pełen etat jako w przybliżeniu 40 godzin pracy tygodniowo, zazwyczaj po 8 godzin dziennie. Wolne od pracy są niedziele i święta, jednak nie dla wszystkich zawodów. W ciągu roku polskie prawo przewiduje 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Są w tej kwestii również wyjątki, jednak zgodnie z Kodeksem pracy, dzień wolny musi zostać pracownikowi oddany w innym terminie, lub "zwrócony" w formie ekwiwalentu.

W ostatnim czasie coraz częściej podnoszone są jednak głosy o tym, aby listę dni wolnych wydłużyć. Mowa tu o konkretnych datach.

Koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała ważną datę

Liczba dni wolnych od pracy powinna zostać zwiększona?

Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) w rozmowie z "Faktem" wskazuje, iż wprowadzenie dodatkowych dwóch dni wolnych w Wielki Piątek (w tym roku wypada 29 marca) oraz w Wigilię (24 grudnia) byłoby świetnym rozwiązaniem.

ZOBACZ: Służby weszły do skarbówki i zatrzymały cztery osoby. Znamy powód

W wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy. W szczególności Wigilia jest dniem bardzo istotnym zarówno dla wierzących, jak i niewierzących Polaków - wskazuje.

Polacy jednym z najbardziej zapracowanych krajów

Ekspert podkreśla "przepracowanie Polaków". Według danych Eurostatu, w 2022 roku Polska była w czołówce krajów UE, w których obywatele pracowali najdłużej, pracując średnio 40,4 godzin tygodniowo. Więcej pracowali tylko Grecy (41 godzin tygodniowo), Rumuni oraz Bułgarzy (po 40,2 godzin). Średnia krajów UE wyniosła 37,5 godziny.

ZOBACZ: Poczta Polska szuka pracowników. Chodzi o kontrole abonamentu RTV

Warto jednak zaznaczyć, że wpływ na ten wynik ma ustawowo przyjęty czas pracy w danym kraju. Dla przykładu we Francji tygodniowo obywatele pracują 35 godzin.