Bankomat z niecodziennymi pieniędzmi
Pikrepo
Autor Maria Glinka - 21 Listopada 2020

Możesz się nieźle zaskoczyć podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zmiany już weszły w życie

Od niedawna bankomat wydaje gotówkę o rzadko spotykanym nominale 500 zł. Z przekazu Narodowego Banku Polskiego wynika, że to nie jedyne niespodzianki, jakie czekają na osoby wypłacające pieniądze. Pojawili się już nawet pierwsi beneficjenci nowej strategii NBP.

Bankomat z nietypową gotówką

Bankomat w dalszym ciągu zaskakuje swoimi zasobami. Choć pieniądz o nominale 500 zł jest w powszechnym obiegu od 2017 r. to od niedawna można go także wypłacić z bankomatu. Okazuje się, że to nie jedyna nowinka, którą oferują polskie bankomaty.

Dwa tygodnie temu media społecznościowe obiegły zdjęcia użytkowników, którzy udokumentowali rzadko spotykane zjawisko. Wszystkie wypłacane banknoty były całkowicie nowe. Co więcej, pochodziły z tej samej serii, a każdy kolejny pieniądz odpowiadał następującym po sobie numerom seryjnym.

Podobną sytuację, choć nie przy bankomacie, opisał Portal Włocławek. Mieszkańcy zaczęli otrzymywać nowe banknoty z tej samej serii w przesyłkach od listonoszy, którzy dostarczali emerytury.

Nadchodzi odwilż, w końcu zrobimy większe zakupy. Wiadomo już kiedy otworzą kolejne sklepyNadchodzi odwilż, w końcu zrobimy większe zakupy. Wiadomo już kiedy otworzą kolejne sklepyCzytaj dalej

Niespodziankom przy bankomatach i w listach postanowiły przyjrzeć się Gazeta Wyborcza i Wirtualna Polska.

Niecodzienne banknoty prosto z bankomatu – komentarz NBP

W swojej relacji dziennik przywołuje komunikat Narodowego Banku Polskiego (NBP) z czerwca 2020 r. „Banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców”, czytamy w oświadczeniu NBP.

Z kolei dziennikarze WP poprosili NBP o komentarz w sprawie wypuszczenia zupełnie nowych banknotów. Z przekazu wynika, że „otrzymanie przez klienta nowych banknotów nie jest zdarzeniem wyjątkowym i wynika przede wszystkim z działań NBP, mających na celu zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu”.

Wyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbWyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. Produkty za darmo, 3 i 2 zł. Lidl z niezwykłą ofertą
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

NBP reaguje na zmieniające się potrzeby obywateli i wyposaża bankomaty w dodatkową gotówkę

Skąd ta nagła zmiana strategii? NBP twierdzi, że wypuszczenie nowych banknotów jest powiązanie ze zmianą nawyków wśród obywateli w czasie pandemii – w chwili nadejścia koronawirusa Polacy masowo ruszyli do bankomatów po gotówkę. To pierwsze tak ogromne zainteresowanie pieniądzem drukowanym w historii.

Według wyliczeń NBP maszyny trzeba było uzupełnić o 54 mld zł w gotówce. Wszystko z uwagi na fakt, że między 9 marca a 22 czerwca zanotowano ponad 23-proc. wzrost wartości pieniądza w obiegu. - Tym samym nieunikniona jest sytuacja występowania na rynku dużej liczby banknotów nowych - wyznali przedstawiciele NBP.

Wicepremier o prezencie dla Polaków na święta. Padły słowa o zawieszeniu zakazu handluWicepremier o prezencie dla Polaków na święta. Padły słowa o zawieszeniu zakazu handluCzytaj dalej

Chcąc sprostać temu wyzwaniu i zapobiec szybkiemu zużywaniu się pieniędzy, NBP rozpoczął kampanię wymiany starych banknotów na nowe.

Jak to wygląda w praktyce? WP podaje, że NBP przekazuje operatorom bankomatów i Poczcie Polskiej pieniądze zapakowane w paczkach. Czasami zdarza się, że jedna wiązka, w której znajdują się banknoty ułożone numerami z tej samej serii, trafia od razu do kasety konkretnego bankomatu.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Przyszli przed Pałac Prezydencki ze zdjęciem i stoją. Mają ze sobą flagi, maseczki z błyskawicami i transparenty
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Nożownik zaatakował gwiazdę polskiego sportu. Stan jest ciężki, stracił dużo krwi
  7. Rozgrzewa i wzmacnia odporność. W klika chwil zrobisz syrop do herbaty na bazie imbiru i cytryny
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News