BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

Banknoty kolekcjonerskie mogą mieć niezwykłą wartość. Za "stówkę" dostaniesz nawet 1500 zł

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Banknot o niepozornym nominale może okazać się bezcenny. Za obiegowe 100 zł kolekcjonerzy są w stanie zapłacić nawet piętnaście razy więcej. O wyjątkowości pieniędzy świadczą rzadko spotykane serie i numery, a także dobry stan zachowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za ile można sprzedać banknot o przeciętnych nominałach

  • Na jakie szczegóły zwracają uwagę kolekcjonerzy

  • Które serie są najbardziej wartościowe

Banknot z piętnastokrotnym przebiciem? U kolekcjonerów wszystko jest możliwe

Banknot zalegający w portfelu może przełożyć się na pokaźny zysk. W dobie pandemii coraz więcej osób zaczęło sprawdzać, czy w zbiorach nie ma przypadkiem wyjątkowych okazów, a zainteresowanie rzadkimi pieniędzmi osiągnęło niespotykaną dotąd skalę. - Każdego tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt zdjęć banknotów prośbą o wycenę - przyznał w rozmowie z portalem money.pl Damian Marciniak, właściciel firmy Gabinet Numizmatyczny.

O tym, jak wartościowy może być na pozór zwyczajny banknot przekonało się ostatnio kilku szczęśliwców. Na aukcji zorganizowanej przez Gabinet Numizmatyczny banknot obiegowy o nominale 50 zł został sprzedany za 3,5 tys. zł.

Za 100 zł kolekcjoner zapłacił aż 1,5 tys. zł, czyli piętnaście razy więcej niż nominał. Dwa banknoty 10 zł znalazły nowych nabywców za odpowiednio 1,4 tys. i 1,5 tys. zł. Pieniądz o nominale 200 zł zmienił właściciela za 1,5 tys. zł.

Banknot o wyjątkowym numerze

W czym tkwi sekret tych pieniędzy? Na duży zysk mogą liczyć osoby, które posiadają banknot o rzadkich numeratorach (seria i numer). Kolekcjonerzy polują m.in. na niskie numery konkretnej serii (m.in. 0000001) lub na sekwencję siedmiu takich samych cyfr (2222222).

Co ciekawe, dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się tzw. numery radarowe, które układają się jeden ciąg zarówno od przodu, jak i od tyłu (np. 1234321). Dużo bardziej wartościowy jest banknot z numeratorem diabelskim, który posiada liczbę 666.

Na które serie polują kolekcjonerzy?

Poza numerami kolekcjonerzy przywiązują także dużą wagę do serii. Dużą wartość ma banknot z pierwszej serii AA, nawet jeśli jego stan nie jest idealny. Jednak 9 lat temu NBP dodrukował tysiące sztuk serii AA, w związku z czym wartość kolekcjonerska szybko spadła.

Mimo tego dość dużym zainteresowaniem cieszy się nadal banknot 50 zł z serii AA, którego emisja była ograniczona. Ten rzadki okaz można znaleźć na aukcjach, a jego cena jest kilkukrotnie wyższa niż nominał.

Poza tym kolekcjonerzy poszukują serii zastępczych, które zostały wprowadzone do obiegu w miejsce zniszczonych i z czasem wycofanych egzemplarzy. Wśród najcenniejszych serii wyróżnia się YA i ZA.

Idealny banknot to pewny zysk

Na ostateczną wartość pieniądza wpływ ma również stan jego zachowania. Najcenniejszy jest banknot o idealnym (tzw. bankowym) stanie, który nigdy nie trafił do obiegu. Jak rozpoznać taki okaz?

Papier, na którym został wydrukowany, jest sztywny i bez załamań. Na obrzeżach posiada ostre niezaokrąglone rogi. Banknot w stanie idealnym wyróżnia się także oryginalnym połyskiem. Każdy, kto w swojej kolekcji znajdzie tego typu pieniądz może mówić o prawdziwym szczęściu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Ilu więźniów pracuje?

TYLKO U NAS. Ilu więźniów pracuje? Mamy najświeższe dane od Służby Więziennej

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >