Banknoty polskie na dwutygodniowej kwarantannie
Pixabay/adnovak
Autor Maria Glinka - 19 Marca 2020

Banknoty trafiają na kwarantannę. Jest komunikat NBP

Banknoty, przekazywane do NBP z banków komercyjnych, są poddawane kwarantannie, więc można bez przeszkód realizować transakcje przy ich pomocy – poinformował Narodowy Bank Polski na Twitterze. Ma to być kolejny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa obywateli i zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa po Polsce.

Banknoty na przymusowej kwarantannie w Polsce i na świecie

Banknoty są obejmowane kwarantanną, którą spędzają w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. W trakcie izolacji pieniądze są odkażane przy użyciu wysokiej temperatury (minimum 150 stopni Celsjusza). Dopiero wtedy, te „czyste banknoty” zostają przekazane bankom komercyjnym – podaje tvn24bis.pl.

Polska to nie pierwszy kraj, który zdecydował się na wprowadzenie takich środków ostrożności. Pieniądze są odkażane także w Chinach, Korei Południowej i na Węgrzech.

Dziennik „Ripost” z Budapesztu wyjawił, że dziennie wycofuje się z obrotu banknoty o równowartości kilku miliardów forintów. Zgodnie z nowymi procedurami są one następnie przechowywane w zamkniętych kontenerach przez 2 tygodnie. Kolejnym krokiem jest przepuszczanie ich przez specjalny tunel, w którym temperatura oscyluje między 160 a 170 stopni Celsjusza.

Ukrywają przed nami prawdziwą liczbę zakażonych? Porażające słowa byłego ministra zdrowiaUkrywają przed nami prawdziwą liczbę zakażonych? Porażające słowa byłego ministra zdrowiaCzytaj dalej

Bezpieczeństwo finansowe podtrzymane

W środę bank centralny zapewniał obywateli, że nie ma przerw w łańcuchu dostaw waluty polskiej do banków na terenie całego kraju. NBP oznajmił, że gotówka jest na bieżąco transportowana do poszczególnych oddziałów mimo że coraz więcej Polaków decyduje się na wypłatę pieniędzy z bankomatów.

Instytucje podkreśliły, że nie ma obaw o braki w rezerwach, ponieważ „zapasy oddziałów NBP są stale uzupełniane” – oznajmia bank centralny. Starają się także reagować na zapotrzebowania klientów i dostosowały strukturę nominałową zamówień na banknoty zgodnie z prośbami obywateli. Codziennie odbywa się także wnikliwa analiza pobierania i odprowadzania waluty polskiej przez banki, dzięki czemu może reagować i sprawnie zarządzać zapasem gotówki.

„Sytuacja na rynku obrotu gotówkowego w walucie polskiej jest na ten moment stabilna” – podaje bank centralny.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Bardzo szczery wpis ratownika medycznego. “Minister powinien się wstydzić"

WHO radzi: unikaj banknotów

Niezależnie od tego, jak unormowana byłaby sytuacja związana z ilością krajowych banknotów to w trosce o bezpieczeństwo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby jak najczęściej korzystać z płatności kartą, szczególnie zbliżeniową. Eksperci zwracają uwagę, że koronawirus może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z banknotami.

Wczoraj Polskę obiegła informacja, że w celu ułatwienia płacenia kartą zdecydowano się podnieść limit dla transakcji zbliżeniowych Visa i Mastercard bez podawania PIN-u do 100 zł. Zmiany mają wejść w życie od północy 20 marca – podaje Business Insider Polska.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Wszystkie te działania mają na celu zahamowanie rozwoju epidemii koronawirusa na terenie naszego kraju. Zgodnie z najnowszymi informacji od resortu zdrowia w Polsce odnotowano 355 przypadków zakażenia. W związku z COVID-19 zmarło jak dotąd 5 osób. W dalszym ciągu najwięcej zainfekowanych osób jest w woj. mazowieckim (82). Następnie znajdują się woj. dolnośląskie (53) i łódzkie (48) – podaje tvn24.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nie wszyscy zostali w domach, tłumy dzieci na placach zabaw. Dzielnice i spółdzielnie podjęły ważną decyzję
  3. Koronawirus szaleje, a w polskim mieści zrobili mega imprezę. Pilnie interweniowała Policja, w głowie się nie mieści
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Samolot z Francji wleciał nad Polskę i pilnie zawracał do Paryża. Nikt nic nie wie, podejrzany kurs
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News