BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Senat podjął decyzję w sprawie podwyżki akcyzy. Znamy jej stawkę na 2020 rok

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Na początku stawki akzycy miały być podniesione do 3%, później jednak pojawiał się propozycja rządu zakładająca podwyżkę aż o 10%, co było by już drastyczną podwyżką. Senatorowie Koalicji Obywatelskiej wystąpili więc z wnioskiem o odrzucenie ustawy. Po poparciu wniosku przez komisję budżetu i finansów publicznych, nowelizacja trafiła pod głosowanie senatorów - podaje money.pl.

Akcyza źródłem finansowania TVP? 

Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z KO jako argument za odrzuceniem ustawy podaje możliwość przerzucenia pieniędzy zgarnianych z akcyzy przez rzaąd na finansowanie TVP. Pani senator mówi tutaj nawet o 1,7 mld zł - możemy przerzytać w money.pl.  

Podniesienie akcyzy na wyroby alkoholowe i tytniowe aż o 10% nie była konsultowana z branżami. Aktualizacja Planu Konwergencji, którą opracował rząd zawierała bowiem znacznie niższe stawki akcyzowe. 

Głosowanie w Senacie

Za odrzuceniem nowelizacji było 51 senatorów, przeciw natomiast 46 senatorów. Nikt nie postanowił wstrzymać się od głosu. 

Projekt podwyżek wcale nie jest jednak przesądzony. Pomysł wróci teraz pod głosowanie znowu do Sejmu, który może go ponownie przegłosować i uwchwalić.

Tagi:

Akcyza

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]