BiznesINFO.pl
Zmiany w 500 plus

EastNews/Arkadiusz Ziolek

500 plus tylko do końca 2022 roku. Potem harmonogram się urywa

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Po 5 latach funkcjonowania programu 500 plus szykują się spore zmiany w programie. Od przyszłego roku zmieni się sposób przyznawania świadczenia, jak również instytucja, która wypłat dokonuje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie wypłacał 500 plus

  • W jakiej formie świadczenie będzie wypłacane

  • Jakie są efekty 5-lecia 500 plus

Szykują się zmiany w 500 plus

1 kwietnia minęło 5 lat od uruchomienia programu "Rodzina 500 plus", będącego sztandarową propozycją PiS w kampanii wyborczej w 2015 roku, która zapewniła partii Jarosława Kaczyńskiego powrót do władzy po 8-latach zasiadania w ławach opozycji.

Od samego początku, jak przypomina Business Insider Polska, obsługą świadczenia zajmowały się samorządy (wójtowie, burmistzowie bądź prezydenci miast, zaś w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć odnośnie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego - wojewodowie). Niebawem się to zmieni.

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, a ma to nastąpić na początku przyszłego roku, pieczę nad programem ma przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i to właśnie on będzie wypłacał świadczenie.

Uprawnione do korzystania z 500 plus rodziny jak zauważa Radio Zet przejdą pod skrzydła państwowego ubezpieczyciela 1 czerwca przyszłego roku, w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego, którym zarządzać będą jeszcze samorządy (ów okres zakończy się z końcem maja 2022 r.).

Na tym jednak nie koniec zmian. 500 plus nie będzie już można otrzymywać w gotówce, środki przyznawane w ramach programu będą wypłacane jedynie na konto.

Wnioski o przyznanie 500 plus będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Z danych przytoczonych przez rozgłośnię wynika, że za sprawą zmian obsługa 500 plus ma być w perspektywie najbliższej dekady tańsza o ponad 3 mld zł.

5 lat 500 plus

Jak wspomniano, 1 kwietnia minęło 5 lat od wejścia w życie 500 plus. Z tej okazji redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o podsumowanie funkcjonowania programu.

Resort w obszernym komentarzu dla naszej redakcji zwrócił uwagę, że efektem 500 plus jest m.in. ograniczenie wskaźnika ubóstwa skrajnego wśród dzieci, który w 2019 roku spadł do najniższego poziomu od 2007 roku.

- W 2019 r. zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci (w wieku 0-17 lat) wyniósł 4,5 proc.. Przed 2016 r. wskaźnik ten kształtował się na poziomie około 9-10 proc., a po wprowadzeniu świadczenia wychowawczego w 2016 r. odnotowano jego istotny spadek – informował wydział prasowy resortu rodziny i polityki społecznej.

500 plus nie przyczyniło się natomiast to zwiększenia liczby urodzeń (efekt świadczenia pod tym względem był tylko chwilowy). Przedstawiciele partii rządzącej tłumaczą jednak, że gdyby nie program, tychże urodzeń byłoby jeszcze mniej.

Z 500 plus korzysta obecnie ok. 6,5 mln dzieci. Z danych przekazanych nam przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że od kwietnia 2016 roku do lutego br. na realizację programu (nie uwzględniając kosztów obsługi) wydatkowano 141,1 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Polska i świat

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

Czytaj więcej >
Pixabay/Sozavisimost

Polska i świat

Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Polska i świat

Zakaz plastiku już za rogiem. Pożegnajcie sztuczne talerze i sztućce

Czytaj więcej >
Listy niebawem znikną. Urząd skontaktuje się z Tobą zupełnie inaczej

Polska i świat

Zmiany ruszą 1 lipca. Urzędy zaczną przechodzić na skrzynki elektroniczne

Czytaj więcej >
Ważne

Polska i świat

500 plus ze zmianami. Najlepiej zdążyć jeszcze do końca czerwca

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.04.2020. n/z Skrzynka na listy.

Polska i świat

20 tys. aut w Polsce musi trafić do serwisu. Chodzi o japońskie i niemieckie marki

Czytaj więcej >