BiznesINFO.pl

pixabay/5239640

500 plus dla seniorów do zmiany. Od marca wyższy próg dochodowy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może korzystać z 500 plus dla seniorów

  • Ile będzie wynosił próg dochodowy uprawniający do skorzystania ze świadczenia

  • Ile osób korzysta z dodatku

500 plus dla seniorów z wyższym progiem dochodowym

500 plus najczęściej kojarzymy z programem przeznaczonym dla rodziców posiadających co najmniej jedno dziecko, który za chwilę będzie obchodził piątą rocznicę istnienia.

Tymczasem jesienią 2019 roku wprowadzono również inne świadczenie określane tą nazwą, które przeznaczone jest dla osób dorosłych, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. O 500 zł mogą ubiegać się również seniorzy po 75 roku życia pobierający zasiłek pielęgnacyjny.

By otrzymać środki konieczne jest spełnienie jednego z najważniejszych warunków, jakim jest niezdolność do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Dodatek jak przypomina Money.pl początkowo miał przysługiwać jedynie osobom z niepełnosprawnościami pobierającymi świadczenia w wysokości 1100 zł brutto, po poprawkach Senatu podniesiono jednak ten limit do 1600 zł brutto i włączono do niego wspomnianych seniorów po 75. roku życia pobierających zasiłek pielęgnacyjny.

Kryterium dochodowe jest tu istotne, bo to od niego zależy kwestia wypłaty świadczenia. I tu lada moment nastąpi kluczowa zmiana, bowiem od marca próg dochodowy uprawniający do otrzymania dodatku wzrośnie z obecnych 1700 do 1750 zł brutto.

W całości jak przypomina Gazeta.pl świadczenie otrzymają osoby, których świadczenia (emerytura, renta) nie przekraczają 1200 zł brutto. W przypadku osób, których dochody wynoszą pomiędzy 1200 zł a 1750 zł, będzie ono proporcjonalnie pomniejszone. W praktyce oznacza to, że osoba mająca np. 1600 zł emerytury otrzyma dodatkowe 150 zł.

Z danych przedstawionych przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg wynika, że ze świadczenia skorzystało ok. 650 tys. osób.

Cytowana przez Wirtualną Polskę szefowa resortu rodziny podkreśla, że przy ustalaniu limitu nie będą brane pod uwagę kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia.

Świadczenie uzupełniające jak przypomina portal nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Wówczas świadczenie może przysługiwać.

Tagi:

Podobne artykuły

Praca

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Finanse

Jedna z największych mleczarni w Polsce bliska upadku
Czytaj więcej >

Finanse

Oszuści w natarciu. Wystarczyło kilka chwil, żeby poznanianie stracili setki tysięcy złotych
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejna instytucja finansowa z poważnymi problemami
Czytaj więcej >

Finanse

Pracownicy Biedronki otrzymają rekordowe premie. Na dodatkowe pieniądze załapie się wiele osób
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejny bank ma duże problemy. Nie widać końca upadków i bankructw
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]