500 plus dla seniorów z ważną zmianą
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 22 Lutego 2021

500 plus dla seniorów do zmiany. Od marca wyższy próg dochodowy

500 plus dla seniorów z ważną zmianą. Już od marca podwyższony zostanie próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia. Sprawdźcie o jakie konkretnie kwoty chodzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może korzystać z 500 plus dla seniorów
  • Ile będzie wynosił próg dochodowy uprawniający do skorzystania ze świadczenia
  • Ile osób korzysta z dodatku

500 plus dla seniorów z wyższym progiem dochodowym

500 plus najczęściej kojarzymy z programem przeznaczonym dla rodziców posiadających co najmniej jedno dziecko, który za chwilę będzie obchodził piątą rocznicę istnienia.

Tymczasem jesienią 2019 roku wprowadzono również inne świadczenie określane tą nazwą, które przeznaczone jest dla osób dorosłych, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. O 500 zł mogą ubiegać się również seniorzy po 75 roku życia pobierający zasiłek pielęgnacyjny.

By otrzymać środki konieczne jest spełnienie jednego z najważniejszych warunków, jakim jest niezdolność do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Dodatek jak przypomina Money.pl początkowo miał przysługiwać jedynie osobom z niepełnosprawnościami pobierającymi świadczenia w wysokości 1100 zł brutto, po poprawkach Senatu podniesiono jednak ten limit do 1600 zł brutto i włączono do niego wspomnianych seniorów po 75. roku życia pobierających zasiłek pielęgnacyjny.

Kryterium dochodowe jest tu istotne, bo to od niego zależy kwestia wypłaty świadczenia. I tu lada moment nastąpi kluczowa zmiana, bowiem od marca próg dochodowy uprawniający do otrzymania dodatku wzrośnie z obecnych 1700 do 1750 zł brutto.

W całości jak przypomina Gazeta.pl świadczenie otrzymają osoby, których świadczenia (emerytura, renta) nie przekraczają 1200 zł brutto. W przypadku osób, których dochody wynoszą pomiędzy 1200 zł a 1750 zł, będzie ono proporcjonalnie pomniejszone. W praktyce oznacza to, że osoba mająca np. 1600 zł emerytury otrzyma dodatkowe 150 zł.

Z danych przedstawionych przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg wynika, że ze świadczenia skorzystało ok. 650 tys. osób.

Cytowana przez Wirtualną Polskę szefowa resortu rodziny podkreśla, że przy ustalaniu limitu nie będą brane pod uwagę kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia.

Świadczenie uzupełniające jak przypomina portal nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Wówczas świadczenie może przysługiwać.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News