Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nakaz noszenia maseczek powrócił 10 października. Wyjaśniamy, kiedy możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 14.10.2020 02:00

Nakaz noszenia maseczek powrócił 10 października. Wyjaśniamy, kiedy możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku

zwolnienie z maseczki
Obraz MrGajowy3 z Pixabay

Od 10 października powrócił obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczkami lub przyłbicami. Wiele osób z powodów zdrowotnych nie może jednak tego robić, inni mają wymówki – dyskomfort, parujące okulary, ucisk. Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki i jak otrzymać stosowny dokument, który uchroni nas przed mandatem?

Zwolnienie z maseczki

Rządowe rozporządzenie o maseczkach wskazuje, że obowiązku ich noszenia zwolnione mogą zostać osoby, które cierpią na problemy z oddychaniem. Polacy, którzy nie chcą nosić maseczek ruszyli do lekarzy po stosowne zaświadczenia, ci jednak są czujni. Lekarze nie wystawią dokumentu na podstawie zapewnień pacjentów o problemach z oddychaniem. Aby uzyskać zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki należy przygotować obszerną dokumentację medyczną, która potwierdzi poważne dolegliwości.

Portal Onet dociera do internisty, dr Michała Sutkowskiego. Lekarz informuje, że mimo prawa do zwolnienia, osoby z problemami z oddychaniem powinny mimo wszystko osłaniać się. Na pytanie Onetu o zwolnienie osób z astmą, czy niewydolnością oddechową "z automatu" z obowiązku maseczkowego, Sutkowski odpowiada: – Wręcz przeciwnie, namawiamy takie osoby, by stosowały środki oporowe, bo są w grupie podwyższonego ryzyka. Nie tylko mogą łatwiej zarazić siebie, ale też innych - mówi Sutkowski cytowany przez Onet. Kiedy po raz pierwszy obowiązkowo musieliśmy nosić maseczki w przestrzeni publicznej, wystawił dwa takie zwolnienia. - Jeden z pacjentów miał bardzo poważny alergiczny nieżyt nosa. Drugi przewlekłe zapalenie zatok z wadami anatomicznymi przegrody nosowej – czytamy w portalu Onet.

Od 10 października cała Polska znalazła się w żółtej strefie. Obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach publicznych, także na ulicach czy w świątyniach. Usta i nos zasłaniać należy w komunikacji miejskiej, a także w samochodzie, jeżeli podróżujemy z osobami niezamieszkującymi z nami, np. w taksówkach.

Kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust? W myśl rozporządzenia, maseczki nosić nie muszą dzieci do 4 roku życia, w samochodzie maseczki nosić nie muszą osoby wspólnie zamieszkujące, duchowni podczas sprawowania obrzędów religijnych, a także żołnierze, czy pracownicy Kontrwywiadu i Wywiadu oraz rolnicy w czasie pracy. Zwolnione z obowiązku mogą zostać osoby, które mają problemy z oddychaniem, a także osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie założyć i zdjąć maseczki. Jak podaje Onet, w tych przypadkach nie zachodzi potrzeba okazywania zaświadczenia czy orzeczenia lekarskiego.