BiznesINFO.pl
zwolnienie z maseczki

Obraz MrGajowy3 z Pixabay

Nakaz noszenia maseczek powrócił 10 października. Wyjaśniamy, kiedy możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku

14 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

W Polsce znów trzeba zasłaniać usta i nos w przestrzeniach publicznych. Polacy w większości zastosowali się do nowych wytycznych i chronią się przed zakażeniem nosząc maseczki. Są jednak tacy, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą osłaniać dróg oddechowyc

Od 10 października powrócił obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczkami lub przyłbicami. Wiele osób z powodów zdrowotnych nie może jednak tego robić, inni mają wymówki – dyskomfort, parujące okulary, ucisk. Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki i jak otrzymać stosowny dokument, który uchroni nas przed mandatem?

Zwolnienie z maseczki

Rządowe rozporządzenie o maseczkach wskazuje, że obowiązku ich noszenia zwolnione mogą zostać osoby, które cierpią na problemy z oddychaniem. Polacy, którzy nie chcą nosić maseczek ruszyli do lekarzy po stosowne zaświadczenia, ci jednak są czujni. Lekarze nie wystawią dokumentu na podstawie zapewnień pacjentów o problemach z oddychaniem. Aby uzyskać zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki należy przygotować obszerną dokumentację medyczną, która potwierdzi poważne dolegliwości.

Portal Onet dociera do internisty, dr Michała Sutkowskiego. Lekarz informuje, że mimo prawa do zwolnienia, osoby z problemami z oddychaniem powinny mimo wszystko osłaniać się. Na pytanie Onetu o zwolnienie osób z astmą, czy niewydolnością oddechową "z automatu" z obowiązku maseczkowego, Sutkowski odpowiada: – Wręcz przeciwnie, namawiamy takie osoby, by stosowały środki oporowe, bo są w grupie podwyższonego ryzyka. Nie tylko mogą łatwiej zarazić siebie, ale też innych - mówi Sutkowski cytowany przez Onet. Kiedy po raz pierwszy obowiązkowo musieliśmy nosić maseczki w przestrzeni publicznej, wystawił dwa takie zwolnienia. - Jeden z pacjentów miał bardzo poważny alergiczny nieżyt nosa. Drugi przewlekłe zapalenie zatok z wadami anatomicznymi przegrody nosowej – czytamy w portalu Onet.

Od 10 października cała Polska znalazła się w żółtej strefie. Obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach publicznych, także na ulicach czy w świątyniach. Usta i nos zasłaniać należy w komunikacji miejskiej, a także w samochodzie, jeżeli podróżujemy z osobami niezamieszkującymi z nami, np. w taksówkach.

Kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust? W myśl rozporządzenia, maseczki nosić nie muszą dzieci do 4 roku życia, w samochodzie maseczki nosić nie muszą osoby wspólnie zamieszkujące, duchowni podczas sprawowania obrzędów religijnych, a także żołnierze, czy pracownicy Kontrwywiadu i Wywiadu oraz rolnicy w czasie pracy. Zwolnione z obowiązku mogą zostać osoby, które mają problemy z oddychaniem, a także osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie założyć i zdjąć maseczki. Jak podaje Onet, w tych przypadkach nie zachodzi potrzeba okazywania zaświadczenia czy orzeczenia lekarskiego.

Tagi:

MaseczkiKoronawirus

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >