Zwolnienia dotkną wielu pracowników z różnych branży. Pracę stracą tysiące Polaków
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

Nadchodzący rok będzie trudny dla tysięcy Polaków. Szykują się masowe zwolnienia

Zwolnienia w tym roku były przeprowadzane w wielu firmach i branżach, przede wszystkim bankowej i motoryzacyjnej. Niestety, 2020 rok nie zapowiada się na łagodniejszy pod tym względem. Redukcje dotkną pracowników bankowości i telekomunikacji.

Zwolnienia masowe w przyszłym roku

Wiele przedsiębiorstw w Polsce planuje grupowe zwolnienia w 2020 roku albo przedłuża te rozpoczęte w tym roku. Bankier podaje, że przyszły rok będzie wyjątkowo trudny dla pracowników Volkswagena, Tesco oraz firm telekomunikacyjnych. W sektorze bankowym także dojdzie do redukcji.

Volkswagen zamierza zwolnić 750 osób w Poznaniu. Zgodnie z doniesieniami “Rzeczypospolitej” zwolnienia są spowodowane postępującą robotyzacją zakładów. Aktualnie dla Volkswagen Poznań pracuje ok. 11 tys. osób, zwolnienia odbędą się w poznańskim zakładzie, we Wrześni i w fabryce w Swarzędzu. Firma chce osiągnąć automatyzację na poziomie 80 proc. Dzięki temu efektywność zakładu będzie mogła równać się z innymi i stanie się konkurencyjna. Co ciekawe, w Wolfsburgu roboty wykonują 95 proc. przy budowie karoserii, a w Pampelunie ok. 100 proc.

Firmy telekomunikacyjne zwolnią tysiące

Grupowe zwolnienia odbędą się też w Orange Polska. O decyzji poinformowano w listopadzie. Zwolnienia mają być przeprowadzane od 2 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Firma zamierza zapewnić rekompensaty swoim pracownikom. Bankier podaje, że liczba odejść dobrowolnych ma wynieść 2100 osób, a zwolnienia obejmą w sumie 1250 pracowników.

Natomiast T-Mobile Polska zamierza zwolnić około 300 pracowników w Polsce. Dzięki zwolnieniom grupowym firma chce poprawić swoje wyniki na koniec 2019 roku. T-Mobile Polska zaliczył wzrost zysku EBITDA o 3,4 proc. rdr na zakończenie trzeciego kwartału 2019 roku. Podwyżka jest spowodowana w dużym stopniu ograniczeniem kosztów działalności firmy.

- Spodziewamy się, że również w nadchodzących kwartałach widoczny będzie pozytywny efekt, wynikający z obniżenia kosztów - zapowiedział prezes T-Mobile, którego słowa przytacza Business Insider Polska. W tej chwili T-Mobile Polska zatrudnia około 4,2 tys. osób. Pierwszy etap zwolnień grupowych miał miejsce w październiku, drugi został zaplanowany na początek przyszłego roku. Gdy firma zakończy zwolnienia, łącznie zatrudnionych będzie niecałe 4 tys. osób.

Tesco się nie zatrzymuje

Zwolnienia w przyszłym roku nie ominą także pracowników Tesco. Ze względu na zamknięcie hipermarketu w Ostrołęce oraz restrukturyzacją w Teresinie w okresie od 21.11.2019 do 29.02.2020 roku zwolnienia obejmą 224 pracowników. Bankier podaje, że ostatnie umowy mają zostać rozwiązane wraz z końcem maja 2020 roku. Warto pamiętać, że zgodnie z regulaminem zwolnień pracowników przysługuje odprawa w wysokości gwarantowanej przez ustawę.

W sektorze bankowym także dojdzie do redukcji. Bankier podaje, że w Santander Consumer Banku też szykują się grupowe zwolnienia. Ze zdobytych przez portal informacji wynika, że pracę w banku może stracić niemal 200 pracowników.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News