Zwolnienia dotkną wielu pracowników z różnych branży. Pracę stracą tysiące Polaków
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

Nadchodzący rok będzie trudny dla tysięcy Polaków. Szykują się masowe zwolnienia

Zwolnienia w tym roku były przeprowadzane w wielu firmach i branżach, przede wszystkim bankowej i motoryzacyjnej. Niestety, 2020 rok nie zapowiada się na łagodniejszy pod tym względem. Redukcje dotkną pracowników bankowości i telekomunikacji.

Zwolnienia masowe w przyszłym roku

Wiele przedsiębiorstw w Polsce planuje grupowe zwolnienia w 2020 roku albo przedłuża te rozpoczęte w tym roku. Bankier podaje, że przyszły rok będzie wyjątkowo trudny dla pracowników Volkswagena, Tesco oraz firm telekomunikacyjnych. W sektorze bankowym także dojdzie do redukcji.

Volkswagen zamierza zwolnić 750 osób w Poznaniu. Zgodnie z doniesieniami “Rzeczypospolitej” zwolnienia są spowodowane postępującą robotyzacją zakładów. Aktualnie dla Volkswagen Poznań pracuje ok. 11 tys. osób, zwolnienia odbędą się w poznańskim zakładzie, we Wrześni i w fabryce w Swarzędzu. Firma chce osiągnąć automatyzację na poziomie 80 proc. Dzięki temu efektywność zakładu będzie mogła równać się z innymi i stanie się konkurencyjna. Co ciekawe, w Wolfsburgu roboty wykonują 95 proc. przy budowie karoserii, a w Pampelunie ok. 100 proc.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Firmy telekomunikacyjne zwolnią tysiące

Grupowe zwolnienia odbędą się też w Orange Polska. O decyzji poinformowano w listopadzie. Zwolnienia mają być przeprowadzane od 2 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Firma zamierza zapewnić rekompensaty swoim pracownikom. Bankier podaje, że liczba odejść dobrowolnych ma wynieść 2100 osób, a zwolnienia obejmą w sumie 1250 pracowników.

Natomiast T-Mobile Polska zamierza zwolnić około 300 pracowników w Polsce. Dzięki zwolnieniom grupowym firma chce poprawić swoje wyniki na koniec 2019 roku. T-Mobile Polska zaliczył wzrost zysku EBITDA o 3,4 proc. rdr na zakończenie trzeciego kwartału 2019 roku. Podwyżka jest spowodowana w dużym stopniu ograniczeniem kosztów działalności firmy.

- Spodziewamy się, że również w nadchodzących kwartałach widoczny będzie pozytywny efekt, wynikający z obniżenia kosztów - zapowiedział prezes T-Mobile, którego słowa przytacza Business Insider Polska. W tej chwili T-Mobile Polska zatrudnia około 4,2 tys. osób. Pierwszy etap zwolnień grupowych miał miejsce w październiku, drugi został zaplanowany na początek przyszłego roku. Gdy firma zakończy zwolnienia, łącznie zatrudnionych będzie niecałe 4 tys. osób.

Tesco się nie zatrzymuje

Zwolnienia w przyszłym roku nie ominą także pracowników Tesco. Ze względu na zamknięcie hipermarketu w Ostrołęce oraz restrukturyzacją w Teresinie w okresie od 21.11.2019 do 29.02.2020 roku zwolnienia obejmą 224 pracowników. Bankier podaje, że ostatnie umowy mają zostać rozwiązane wraz z końcem maja 2020 roku. Warto pamiętać, że zgodnie z regulaminem zwolnień pracowników przysługuje odprawa w wysokości gwarantowanej przez ustawę.

W sektorze bankowym także dojdzie do redukcji. Bankier podaje, że w Santander Consumer Banku też szykują się grupowe zwolnienia. Ze zdobytych przez portal informacji wynika, że pracę w banku może stracić niemal 200 pracowników.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News