BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Marek BAZAK/East News

ZUS zabrał głos w sprawie czerwcowych emerytur. Emeryci nie muszą już zwlekać

8 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Złożenie wniosku emerytalnego w czerwcu nie przyniesie nam mniejszego świadczenia. Nie trzeba więc już zwlekać do lipca, informuje ZUS. Zmiana jest możliwa dzięki noweli podpisanej przez prezydenta. Wniosku o przyznanie emerytury nie musimy też składać w danym miesiącu.

ZUS przekazał, że osoby które zdecydowały się na złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu bieżącego toku z urzędu mogą liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia. Do tej pory bardziej opłacało się poczekać z przejściem na emeryturę do lipca, kiedy to stawki były inaczej liczone.

Prezydent parę dni temu podpisał jednak nowele, dzięki której zniknęła dla emerytów luka czerwcowa - czytamy w komunikacie ZUS.

EN 01342285 0007

3 podstawowe produkty spożywcze zdrożeją. Wszystko przez suszę

CZYTAJ DALEJ

ZUS sam sugerował lipiec

- Co roku przestrzegałam seniorów żeby poczekali ze składaniem wniosków o emeryturę do lipca.  Kilka dni temu Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem czerwcowych emerytur - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dzięki temu  zastosowanie do nich mają dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy  ustalaniu emerytury w czerwcu. Najważniejsze jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I  kwartał roku, są bardziej korzystne niż waloryzacja roczna – czytamy w dalszej części oświadczenia.

Wprowadzony przepis dotyczy także emerytów, którzy zakończyli pracę w 2021 r. jak i czerwcowych emerytów ze wszystkich kolejnych lat. ZUS przekazał również, że zmiany te dotyczą także rent rodzinnych przyznanych po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku.

ZUS przypomina o stanie epidemii

Inną ważną informacją przekazaną przez ZUS jest przypomnienie o możliwości złożenia wniosku o przyznanie emerytury w późniejszym terminie.

- Proszę pamiętać również, że z powodu pandemii, wniosek o emeryturę można złożyć później z zaznaczeniem, że emerytura mam być liczona od wcześniejszego terminu. Taki wniosek można  złożyć w ZUS do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - przekazuje Iwona Kowalska-Matis. 

Aby nie stracić pieniędzy za wcześniejsze miesiące, odkąd zakończyliśmy już pracę, musimy do wniosku załączyć specjalne oświadczenie.

"Bardzo ważne jest to żeby w oświadczeniu wpisać datę, od której oczekuje się przyznania prawa do emerytury, ale nie wcześniejszą niż 1 marca 2020 r. Wniosek wraz z oświadczeniem  trzeba złożyć najpóźniej w terminie do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii." - przestrzega ZUS.

EN 01433805 0006

Prezes ZUS chce skończyć z emeryturami groszowymi. Czeka na zmiany w prawie

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia stan epidemii na terenie Polski obowiązuje od 20 marca 2020 r. po dziś dzień. "W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną kolejnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U.2020.491 ze zm.), stan ten zaczął obowiązywać od dnia 20 marca 2020 r. i trwa do dziś." - czytamy na stronie RPO.

Oczywiście emeryt musi spełnić przy tym wszystkie inne warunki do otrzymania świadczenia.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >