Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca "niezrealizowane świadczenia". Pieniądze trafiają do konkretnych Polaków
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 11.06.2024 19:10

ZUS wypłaca "niezrealizowane świadczenia". Pieniądze trafiają do konkretnych Polaków

zus
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Strata bliskiej osoby to trudny czas, a dodatkowe formalności mogą być obciążeniem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania niezrealizowanego świadczenia z ZUS po zmarłym członku rodziny. Wyjaśniamy, czym jest niezrealizowane świadczenie, kto może je otrzymać i jakich formalności należy dopełnić, aby je uzyskać.

Czym jest niezrealizowane świadczenie z ZUS?

Niezrealizowane świadczenie to kwota, którą zmarła osoba była uprawniona otrzymać przed śmiercią, ale nie zdążyła jej pobrać. Jeśli ktoś złożył wniosek o emeryturę lub rentę i zmarł przed wypłatą świadczenia, jego bliscy mogą wystąpić o niezrealizowane świadczenie. 

Przykładem może być sytuacja, gdy Pan Janusz złożył wniosek o emeryturę w styczniu, ale zmarł w marcu przed otrzymaniem decyzji. Niezrealizowane świadczenia należne za okres od stycznia do marca mogą zostać wypłacone rodzinie, jeśli złoży wniosek w ZUS. Świadczenie to obejmuje również przypadki, gdy osoba zmarła przed ponownym ustaleniem wysokości emerytury lub renty.

Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Kto może otrzymać niezrealizowane świadczenie?

Prawo do niezrealizowanych świadczeń przysługuje w pierwszej kolejności małżonkowi, żonie lub dzieciom zmarłego, jeśli prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Na przykład pani Anna mieszkała z córką i zmarła w styczniu, nie pobierając emerytury za ten miesiąc. Jej córka może otrzymać to świadczenie, składając odpowiedni wniosek. 

Jeśli zmarły nie prowadził wspólnego gospodarstwa domowego z małżonkiem lub dziećmi, świadczenie przysługuje pozostałym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej. W przypadku zgłoszenia przez więcej niż jedną osobę świadczenie jest dzielone na równe części.

Jak złożyć wniosek o niezrealizowane świadczenie?

Aby ubiegać się o niezrealizowane świadczenie, należy złożyć wniosek ENS, dołączając odpis aktu zgonu, a w przypadku małżonka - odpis aktu małżeństwa, oraz odpis aktu urodzenia dzieci. Ważne jest również przedstawienie dowodów na wspólne gospodarstwo domowe. Dokumenty można złożyć w dowolnej placówce ZUS, wysłać pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od śmierci bliskiej osoby. ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni od wyjaśnienia wszystkich okoliczności. Ze świadczenia potrącany jest podatek, a PIT-11 wysyłany jest na koniec roku do rozliczenia.