Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 14.06.2021 02:00

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Biznesinfo
biznesinfo.pl

ZUS w komunikacie prasowym informuje o umowie o zabezpieczeniu społecznym podpisaną między Polską, a Turcją. Jest to doskonała wiadomość dla Polaków, którzy pracowali w Turcji - podkreśla ZUS.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest umowa między Polską a Turcją i dlaczego informuje o niej ZUS

  • Czego dotyczą zapisy umowy

ZUS informuje o bilateralnym porozumieniu

ZUS zawarł porozumienie z Turcją w zakresie sumowania okresów składkowych z czasu pracy w obu krajach. Dzięki temu Polacy pracujący w Turcji nie będą stratni przy wyliczaniu wysokości świadczenia emerytalnego.

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis tłumaczy, że porozumienie pomoże rozwiązać problem osób, które przepracowały jakiś okres czasu w jednym z tych krajów, ale nie mają wystarczającego stażu pracy w żadnym z nich.

Porozumienie obejmuje świadczenie emerytalne, rentę rodzinną oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Umowa zawarta przez ZUS ma też ułatwić otrzymanie odszkodowania oraz innych świadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

<div id=”onnetworkPlayer”></div><script async type="text/javascript" src="https://video.onnetwork.tv/embed.php?sid=MklwLDF5cDEsMA==&cid=onnetworkPlayer"></script>

ZUS podkreśla ważność umowy

Kowalska-Matis wyjaśnia, że porozumienie umożliwia przetransferowanie środków otrzymywanych z ZUS. - To znaczy na przykład, że polski emeryt, który mieszka aktualnie w Turcji, może bez przeszkód dostawać pieniądze z ZUS na turecki rachunek bankowy - wyjaśnia.

Na zapisach umowy mają zyskać również przedsiębiorcy. Co więcej, ZUS zawarł podobne porozumienie m.in.: z Izraelem. Jest zakres obejmuje bardzo podobne zagadnienia co umowa z Turcją.

Łącznie ZUS posiada czternaście bilateralnych umów z krajami na świecie i w Europie. Ułatwiają one życie nie tylko Polakom, ale również ZUS-owi.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: ZUS Polska