Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina: zostały tylko dwa tygodnie. Kilkaset tysięcy osób wciąż nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.03.2023 13:37

ZUS przypomina: zostały tylko dwa tygodnie. Kilkaset tysięcy osób wciąż nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

31 marca mija termin pobrania bonu turystycznego, który pozwala dofinansować wypoczynek dla dziecka. W skali kraju przyznano 4,2 mln takich bonów, ale aktywowano ponad 3,7 mln. Zatem kilkaset tysięcy rodziców i opiekunów ma jeszcze możliwość aktywacji specjalnego świadczenia i opłacenia usługi hotelarskiej bądź imprezy turystycznej. Z atrakcji/noclegu można skorzystać po 31 marca.

Polski Bon Turystyczny – co to za świadczenie i komu przysługuje?

Program ten uruchomiono 1 sierpnia 2020 roku. Polegał na przyznaniu jednorazowego świadczenia w wys. 500 zł na jedno dziecko lub 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Otrzymali je rodzice oraz opiekunowie, którzy w momencie wejścia w życie przepisów o bonie mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus lub nabyli je w terminie od 19 lipca 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka – informuje ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku alarmuje, że w skali kraju przyznano 4,2 mln bonów turystycznych, a aktywowano ponad 3,7 mln. Oznacza to, że wciąż kilkaset tysięcy osób nie wykorzystało przydzielonych im pieniędzy.

Coraz mniej czasu na aktywację bonu

Czas na aktywację bonu i zapłatę za jego pośrednictwem mija z końcem marca, natomiast opłacony w ten sposób wypoczynek może odbyć się również po tej dacie. W celu odebrania bonu należy wejść na platformę PUE ZUS, zalogować się na swoje konto, uzupełnić dane kontaktowe i aktywować bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. To właśnie go należy podać podczas zapłaty – rodzic/opiekun otrzyma wówczas SMS-em indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję. 

Za jakie usługi można zapłacić bonem turystycznym?

W skali kraju płatność bonem przyjmuje ok. 28 tys. podmiotów. Kompletną ich listę można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). ZUS przypomina, że bonem zapłacić można m.in. za:

  • pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym,
  • zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonie, obóz, czy zieloną szkołę,
  • jednodniową wycieczkę bez noclegu, jeśli obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.