BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zostały już tylko dwa dni na złożenie wniosku do ZUS. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:31

Zostały już tylko dwa dni na złożenie wniosku do ZUS. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić

Mały ZUS Plus do kiedy można składać wnioski?
biznesinfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy można składać wnioski o mały ZUS Plus

  • Kto może skorzystać z ulgi ZUS

  • O czym trzeba pamiętać decydując się na skorzystanie z ulgi

Wnioski o ulgę ZUS do 1 lutego 2021

Mały ZUS Plus jest według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców prowadzących małe firmy, które nie osiągają dużych przychodów. Jest to  dobrowolne rozwiązanie, które umożliwia płacenie niższych składek ZUS uzależnione od wysokości uzyskanego rok wcześniej przychodu.

Z ulgi Mały ZUS Plus może skorzystać każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą na mniejszą skalę, a jego roczny przychód nie przekracza 120 tys. zł rocznie. Przekonało się o tym 280 tys. przedsiębiorców, którzy skorzystali z programu w ubiegłym roku.

Zasady korzystania z ulgi ZUS nie zmieniły się od tych obowiązujących w ubiegłym roku, a warto się z nimi zapoznać, ponieważ dzięki programowi firmy będą mogły oszczędzić łącznie nawet miliard złotych.

Kto może skorzystać z ulgi ZUS

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, ulga ZUS przysługuje przedsiębiorcom, których roczny przcyhód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tys. zł. Ponadto działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni w roku.

Warto też wiedzieć, że ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy w 2020 r. rozliczali się w formie karty podatkowej i korzystali jednocześnie ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Należy też pamiętać, że z ulgi ZUS można korzystać maksymalnie 36 miesięcy.

Zgodnie z prawem przedsiębiorcy, którzy skorzystali z niższego ZUS-u w ubiegłym roku i nadal kwalifikują się do przyznania ulgi, nie będą musieli ponownie składać wniosku.

Resort tłumaczy, że osoby, które wcześniej nie korzystały z Małego ZUS-u, jednak w ich przypadku nabycie uprawnień nastąpi w kolejnych miesiącach bieżącego roku, będą mogły dokonać zgłoszenia w terminie siedmiu dni od momentu nabycia uprawnień.

Niższe składki za niższą emeryturę

Ulga ZUS dla małych przedsiębiorców jest dobrowolna, ponieważ osoby, które z niej skorzystają, będą musiały liczyć się z niższą emeryturą.

- Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze - tłumaczył w rozmowie z ISBNews Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Tagi: ZUS
Polecane