BiznesINFO.pl
Mały ZUS Plus do kiedy można składać wnioski?

biznesinfo

Zostały już tylko dwa dni na złożenie wniosku do ZUS. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Mały ZUS Plus to spora oszczędność dla przedsiębiorców, jednak, żeby skorzystać z ulgi ZUS, zostało naprawdę niewiele czasu. Termin składania wniosków upływa już w przyszłym tygodniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy można składać wnioski o mały ZUS Plus

  • Kto może skorzystać z ulgi ZUS

  • O czym trzeba pamiętać decydując się na skorzystanie z ulgi

Wnioski o ulgę ZUS do 1 lutego 2021

Mały ZUS Plus jest według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców prowadzących małe firmy, które nie osiągają dużych przychodów. Jest to  dobrowolne rozwiązanie, które umożliwia płacenie niższych składek ZUS uzależnione od wysokości uzyskanego rok wcześniej przychodu.

Z ulgi Mały ZUS Plus może skorzystać każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą na mniejszą skalę, a jego roczny przychód nie przekracza 120 tys. zł rocznie. Przekonało się o tym 280 tys. przedsiębiorców, którzy skorzystali z programu w ubiegłym roku.

Zasady korzystania z ulgi ZUS nie zmieniły się od tych obowiązujących w ubiegłym roku, a warto się z nimi zapoznać, ponieważ dzięki programowi firmy będą mogły oszczędzić łącznie nawet miliard złotych.

Kto może skorzystać z ulgi ZUS

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, ulga ZUS przysługuje przedsiębiorcom, których roczny przcyhód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tys. zł. Ponadto działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni w roku.

Warto też wiedzieć, że ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy w 2020 r. rozliczali się w formie karty podatkowej i korzystali jednocześnie ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Należy też pamiętać, że z ulgi ZUS można korzystać maksymalnie 36 miesięcy.

Zgodnie z prawem przedsiębiorcy, którzy skorzystali z niższego ZUS-u w ubiegłym roku i nadal kwalifikują się do przyznania ulgi, nie będą musieli ponownie składać wniosku.

Resort tłumaczy, że osoby, które wcześniej nie korzystały z Małego ZUS-u, jednak w ich przypadku nabycie uprawnień nastąpi w kolejnych miesiącach bieżącego roku, będą mogły dokonać zgłoszenia w terminie siedmiu dni od momentu nabycia uprawnień.

Niższe składki za niższą emeryturę

Ulga ZUS dla małych przedsiębiorców jest dobrowolna, ponieważ osoby, które z niej skorzystają, będą musiały liczyć się z niższą emeryturą.

- Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze - tłumaczył w rozmowie z ISBNews Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Tagi:

ZUS

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >