Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zostało niewiele czasu na złożenie ważnego dokumentu. Jeśli się spóźnisz, zapłacisz ogromny rachunek za prąd
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.06.2023 10:17

Zostało niewiele czasu na złożenie ważnego dokumentu. Jeśli się spóźnisz, zapłacisz ogromny rachunek za prąd

banknoty
Iberion

Istnieje możliwość obniżenia rachunków za prąd dla wielu gospodarstw domowych, szczególnie tych uprawnionych do wyższych limitów zużycia energii. Aby skorzystać z tej możliwości, gospodarstwa te muszą złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii przed 30 czerwca 2023 roku.

Większe limity zużycia prądu

W roku 2023 obowiązuje maksymalna cena energii elektrycznej wynosząca 693 zł/MWh. Cena jest stała dla określonych limitów zużycia.  Gospodarstwa domowe mają limit 2 MWh rocznie, gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi mają limit 2,6 MWh, a rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny oraz rolnicy limit 3 MWh rocznie.

Zgodnie z Ustawą o zamrożeniu cen prądu na rok 2023, jeśli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie energii o co najmniej 10% w porównaniu z okresem od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022, sprzedawca energii elektrycznej w roku 2024 ma zaoferować mu upust w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej za okres od października 2022 do grudnia 2023.

Konieczne oświadczenie

Aby skorzystać z niższych cen, należy złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii. Można je złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Ponadto należy dołączyć skany dokumentów potwierdzających prawo do wyższych limitów zużycia prądu  - np. skan Karty Dużej Rodziny, decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Co ważne, oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Złożenie dokumentu jest dobrowolne. 

Czas na złożenie oświadczenia do końca czerwca

Oświadczenie należy złożyć do końca czerwca 2023 roku. Osoby, które są uprawnione do wyższych limitów, a nie złożą tego dokumentu, nie będą mogły skorzystać z niższych cen.

Tagi: ceny prądu