Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Znalazły się dodatkowe pieniądze dla emerytów. Doskonałe wiadomości od ZUS
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.09.2023 17:43

Znalazły się dodatkowe pieniądze dla emerytów. Doskonałe wiadomości od ZUS

pieniądze
BiznesInfo

Polacy nawet po przejściu na emeryturę mogą nadal pracować i zarabiać dodatkowe pieniądze. Niemniej jednak, obecne przepisy nie są dla tej grupy do końca korzystne. Jeżeli dochody z dodatkowych zajęć są relatywnie wysokie, może to wpłynąć na wysokość przyznawanych im świadczeń emerytalnych.

Nowe przepisy

Dzięki najnowszym przepisom, które zaczęły obowiązywać od czerwca, emeryci będą mieli możliwość zwiększenia swoich dochodów, nie tracąc jednocześnie pełnej kwoty dotychczasowej emerytury. 

To istotne zmiany, które pozwolą seniorom zachować większą część swoich zarobków, co może wpłynąć na osiągnięcie nieco wyższego standardu życia.

Nowe kwoty i limity

W czerwcu, Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS ogłosił, że potencjalne dochody z tytułu dodatkowej pracy emerytów będą zależały od wysokości dwóch progów finansowych. 

W zależności od tego, czy emeryci przekroczą pierwszy czy drugi próg limitu, mogą oczekiwać wzrostu swojego dochodu o 168 złotych lub 312 złotych.

Aby uniknąć obniżenia swojego świadczenia ze strony ZUS, ważne jest, aby nasze dochody nie przekroczyły 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, które w czerwcu wynosiło 4364,70 złotych brutto.

Aby uniknąć zawieszenia wypłaty świadczenia, dodatkowe miesięczne przychody nie mogą przekroczyć 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 8105,80 złotych brutto (dane na czerwiec 2023 roku).

W przypadku, gdy dochody mieszczą się w przedziale od 4364,70 złotych brutto do 8105,80 złotych brutto, ZUS ma prawo zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o maksymalną kwotę obniżenia.

Dlaczego warto nie przekroczyć progu

"Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia, dlatego powinni je śledzić emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści" – przekazał rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski, nawiązując do kwestii limitów.

Progi o których mowa zmieniane są co 3 miesiące.