BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ziobro chce pozwać Niemcy. Za naruszenie traktatów UE
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:27

Ziobro chce pozwać Niemcy. Za naruszenie traktatów UE

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zwróci się do rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE. Zarzuca naszym sąsiadom naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa.

Ziobro zapowiedział, że skieruje do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE.

– Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej opartej na art. 259 Traktatu o Funkcjonowaniu UE, który daje każdemu państwu prawo do wytyczenia pozwu wobec innego państwa Unii Europejskiej, jeżeli są ku temu istotne podstawy traktatowe – zapowiedział Zbigniew Ziobro na poniedziałkowej konferencji prasowej (18 października).

Zwrócił uwagę, że w przypadku Niemiec udział Bundestagu (izby niższej niemieckiego parlamentu) w wyborze władz Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (najwyższej instancji sądownictwa karnego i cywilnego w Niemczech) jest „całkowity, dużo dalej idący niż w Polsce”.

– Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdza, że udział polityków w procedurze wyboru władz (sądowniczych w Polsce - PAP) nasuwa wątpliwości co do niezawisłości takich przyszłych sędziów, to w takim razie zadajmy pytanie, jaki ten udział ma wpływ na niezawisłość przyszłych sędziów w Niemczech – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Ziobro pogania TSUE

Procedura ma polegać na pozwaniu Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano komunikat z podsumowaniem konferencji. Czytamy w nim, że Ziobro domaga się, by TSUE zastosował w tej sprawie tryb przyspieszony oraz środki tymczasowe do czasu rozpoznania sprawy. „Tak samo jak postępowano w sprawach dotyczących Polski” – informuje resort.