Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zeznanie roczne - własna działalność i etat
Maria Czekańska
Maria Czekańska 29.05.2021 02:00

Zeznanie roczne - własna działalność i etat

files-1614223 1920
pixabay.pl

Wiele osób, oprócz pracy na umowę o pracę, dorabia sobie po godzinach innymi umowami cywilnoprawnymi, bądź prowadząc własną działalność gospodarczą. Połączenie różnych źródeł zarobkowych może okazać się skomplikowane, kiedy dochodzi do rozliczeń. Wiele osób zastanawia się, jak poprawnie złożyć zeznanie roczne. Własna działalność i etat – czy równolegle rzeczywiście są kłopotliwe?

Które przychody wliczyć do tych, prowadzonych z działalności?

Osoby prowadzące własną działalność niejednokrotnie nawiązują umowę o pracę, umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Pojawiają się wątpliwości, które z przychodów należy wliczyć do tych prowadzonych w ramach swojej działalności gospodarczej. Odpowiedź jest nieskomplikowana: żadne wynagrodzenie wypłacone w ramach wyżej wypłaconych umów nie będzie stanowić przychodów firmy. Dzieje się tak, ponieważ:

  • przychody, które zostały uzyskane w ramach umowy o pracę rozlicza się na zasadach, które są przewidziane dla danego źródła dochodu;

  • jeśli wykonywałeś umowy zlecenia bądź umowę o dzieło i nie były one związane z założoną działalnością gospodarczą, wypłacone z ich tytułu wynagrodzenie będzie się wliczać do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Jedno zeznanie roczne - własna działalność i etat

Istnieje możliwość rozliczenia przychodów z prowadzonej działalności oraz umowy o pracę czy innych źródeł, jak np. umowa cywilnoprawna, w jednym zeznaniu rocznym. Dzieje się tak w przypadku, kiedy prowadzisz firmę opodatkowaną na zasadach ogólnych. W tym przypadku musisz jedynie dostarczyć PIT-36:

  • w części D będą wykazane przychody, które zaistniały w wyniku umowy o pracę i umów cywilnoprawnych;

  • w załączniku PIT/B wykazuje się przychody uzyskane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, można również wykazać przysługujące ulgi związane z prowadzeniem firmy.

Należy pamiętać przy tym, aby zgłosić swojemu pracodawcy prośbę o nieodliczanie od wynagrodzenia kwoty zmniejszającej podatek w przypadku, kiedy założyłeś swoją działalność gospodarczą w trakcie trwania roku. Sumę z kwoty zmniejszającej podatek będziesz odliczać od przychodów uzyskanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Opodatkowanie podatkiem liniowym, a rozliczanie działalności gospodarczej i etat

W przypadku, kiedy nie prowadzisz działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, będziesz zmuszony złożyć dwa zeznania roczne. Przychody uzyskane z różnych źródeł nie będą się ze sobą łączyć. Jak będzie wyglądać sytuacja w przypadku, kiedy prowadzisz firmę opodatkowaną wg. stawki liniowej, a równoległe pobierasz dochód z innych źródeł? Musisz złożyć:

  • PIT-37 – w nim rozliczysz przychody osiągnięte w ramach umowy o pracę i innych umów cywilnoprawnych;

  • PIT-36L – to zeznanie podatkowe będzie potrzebne, aby wykazać przychody czy koszty związane ze swoją firmą.

Ryczałt a zeznanie roczne – własna działalność i etat

Jak już wspomnieliśmy przy okazji omawiania podatku liniowego, za każdym razem, kiedy nie opodatkowujesz firmy na zasadach ogólnych, musisz złożyć dwa zeznania roczne. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą to:

  • PIT-37 – w tym zeznaniu rozliczysz swój dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło;

  • PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28A – w nim wykażesz przychody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które opodatkowujesz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.