BiznesINFO.pl
files-1614223 1920

pixabay.pl

Zeznanie roczne - własna działalność i etat

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Udostępnij:

Wiele osób, oprócz pracy na umowę o pracę, dorabia sobie po godzinach innymi umowami cywilnoprawnymi, bądź prowadząc własną działalność gospodarczą. Połączenie różnych źródeł zarobkowych może okazać się skomplikowane, kiedy dochodzi do rozliczeń. Wiele osób zastanawia się, jak poprawnie złożyć zeznanie roczne. Własna działalność i etat – czy równolegle rzeczywiście są kłopotliwe?

Które przychody wliczyć do tych, prowadzonych z działalności?

Osoby prowadzące własną działalność niejednokrotnie nawiązują umowę o pracę, umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Pojawiają się wątpliwości, które z przychodów należy wliczyć do tych prowadzonych w ramach swojej działalności gospodarczej. Odpowiedź jest nieskomplikowana: żadne wynagrodzenie wypłacone w ramach wyżej wypłaconych umów nie będzie stanowić przychodów firmy. Dzieje się tak, ponieważ:

  • przychody, które zostały uzyskane w ramach umowy o pracę rozlicza się na zasadach, które są przewidziane dla danego źródła dochodu;

  • jeśli wykonywałeś umowy zlecenia bądź umowę o dzieło i nie były one związane z założoną działalnością gospodarczą, wypłacone z ich tytułu wynagrodzenie będzie się wliczać do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Jedno zeznanie roczne - własna działalność i etat

Istnieje możliwość rozliczenia przychodów z prowadzonej działalności oraz umowy o pracę czy innych źródeł, jak np. umowa cywilnoprawna, w jednym zeznaniu rocznym. Dzieje się tak w przypadku, kiedy prowadzisz firmę opodatkowaną na zasadach ogólnych. W tym przypadku musisz jedynie dostarczyć PIT-36:

  • w części D będą wykazane przychody, które zaistniały w wyniku umowy o pracę i umów cywilnoprawnych;

  • w załączniku PIT/B wykazuje się przychody uzyskane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, można również wykazać przysługujące ulgi związane z prowadzeniem firmy.

Należy pamiętać przy tym, aby zgłosić swojemu pracodawcy prośbę o nieodliczanie od wynagrodzenia kwoty zmniejszającej podatek w przypadku, kiedy założyłeś swoją działalność gospodarczą w trakcie trwania roku. Sumę z kwoty zmniejszającej podatek będziesz odliczać od przychodów uzyskanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Opodatkowanie podatkiem liniowym, a rozliczanie działalności gospodarczej i etat

W przypadku, kiedy nie prowadzisz działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, będziesz zmuszony złożyć dwa zeznania roczne. Przychody uzyskane z różnych źródeł nie będą się ze sobą łączyć. Jak będzie wyglądać sytuacja w przypadku, kiedy prowadzisz firmę opodatkowaną wg. stawki liniowej, a równoległe pobierasz dochód z innych źródeł? Musisz złożyć:

  • PIT-37 – w nim rozliczysz przychody osiągnięte w ramach umowy o pracę i innych umów cywilnoprawnych;

  • PIT-36L – to zeznanie podatkowe będzie potrzebne, aby wykazać przychody czy koszty związane ze swoją firmą.

Ryczałt a zeznanie roczne – własna działalność i etat

Jak już wspomnieliśmy przy okazji omawiania podatku liniowego, za każdym razem, kiedy nie opodatkowujesz firmy na zasadach ogólnych, musisz złożyć dwa zeznania roczne. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą to:

  • PIT-37 – w tym zeznaniu rozliczysz swój dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło;

  • PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28A – w nim wykażesz przychody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które opodatkowujesz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jedno zeznanie roczne - własna działalność i etat a karta podatkowa

Kiedy opodatkowujesz swoją działalność na zasadach karty podatkowej, składasz głównie zeznanie PIT-37, w którym rozliczysz się z osiągniętych przychodów z tytułu umowy o pracę i innych umów cywilnoprawnych. Nie musisz składać drugiego zeznania, aby dać informacje dotyczące przychodów swojej firmy. Jednakże do końca stycznia następnego roku obligatoryjnie należy złożyć wniosek PIT-16A. Dostarcza on informacji o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne – pomniejszają one podatki wynikające z karty podatkowej, czyli formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >