Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zełenski chce 50-letnich sankcji dla Iranu
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.05.2023 22:07

Zełenski chce 50-letnich sankcji dla Iranu

Wołodymyr Zełeński
Domena publiczna

Iran już od wielu miesięcy sprzedaje Rosji broń. Z oczywistych względów nie podoba się to Ukrainie. Lider naszego wschodniego sąsiada postanowił ukarać Iran poprzez szereg sankcji, które wpłyną na znaczne zmniejszenie wymiany handlowej pomiędzy krajami.

Sankcje na 50 lat

Zełenski złożył właśnie w Radzie Najwyższej Ukrainy projekt uchwały. Zakłada on nałożenie sankcji na Iran. Okres ich trwania to aż 50 lat.

Będzie to m.in. całkowity zakazu operacji handlowych, zawieszenie tranzytu zasobów, lotów i transportu na Ukrainie oraz zapobiegania odpływowi kapitału przez irańskich obywateli – podają ukraińskie media.

Zero inwestycji w Iranie

Oprócz ww. decyzji, Ukraina planuje wprowadzić również zakaz inwestycji w Iranie czy transferu technologii.

Poza tym Narodowy Bank Ukrainy będzie miał od tej pory zakaz rejestrowania międzynarodowego systemu płatniczego obsługiwanego przez Iran.

Rosja zaatakowała Ukrainę irańskimi dronami

Wołodymyr Zełenski podziękował żołnierzom oraz służbom ratunkowym, które pomogły w odparciu ataków oraz poradzeniu sobie z jego skutkami.

„Siły obrony powietrznej. Słyszycie sygnał alarmu inaczej niż wszyscy. Kierujecie wzrok w górę, by niszczyć wrogie rakiety, samoloty, śmigłowce, bezzałogowce. Każde zestrzelenie to ratowanie ludzkiego życia. Ratownicy, którzy pracują przy likwidacji skutków ataków. Angażujecie się w stu procentach, by ratować innych. Jesteście naszymi bohaterami” – mówił dzisiaj lider Ukrainy.

Tagi: Ukraina