Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZBP ma złe wieści dla klientów banków. Będą podwyżki opłat
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 23.05.2021 02:00

ZBP ma złe wieści dla klientów banków. Będą podwyżki opłat

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu
East News, Zofia i Marek Bazak

ZBP bije na alarm i ostrzega, że opłaty w bankach będą coraz bardziej rosły. Co więcej, klienci banków mogą pożegnać się z darmową bankowością - ta może zniknąć lada moment.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego opłaty za prowadzenie konta rosną

  • Czego mogą spodziewać się klienci w najbliższym czasie

  • Do kogo najczęściej skierowane są darmowe konta

Opłaty za prowadzenie rachunków rosną

Związek Banków Polskich (ZBP) w najnowszym raporcie o sytuacji ekonomicznej banków w naszym kraju informuje, że opłaty za usługi w sektorze będą wciąż rosły. Klienci muszą nastawić się nie tylko na wzrost, ale także na nowe opłaty.

Dotychczas system bankowy w Polsce opierał się na zyskach odsetkowych pochodzących m.in.: z kredytów. Ze względu na ultraniskie stopy procentowe, banki zmuszone są szukać dochodu w innych źródłach, a tymi najczęściej okazują się być kieszenie klientów.

Polski system bankowy powoli będzie przekształcał się w system prowizyjny - mówią eksperci i dodają, że od dłuższego czasu taki model wprowadzany jest w krajach Europy Zachodniej. Jak dodaje ZBP, obecnie niemal 70 proc. dochodów banków pochodzi z odsetek.

Opłata będzie coraz wyższa

W związku z tym konieczne będzie wprowadzanie nowych opłat, częstsze pobieranie opłat, a także wprowadzanie danin za posiadanie większych kwot na rachunku bankowym - podkreśla ZBP.

Na polskim rynku jeszcze można znaleźć darmowe konta bankowe, ale najczęściej dostępne są one dla dzieci, uczniów lub studentów. Dla przykładu, w PKO BP wciąż funkcjonuje opcja "PKO Konto dla młodych", gdzie osoby do 25. roku życia mają darmowe prowadzenie rachunku oraz szereg innych bezpłatnych usług.

Przypomnijmy także, że po raz pierwszy swoje opłaty banki zaczęły podnosić już w 2020 r. Obecnie kontynuują trend, który na razie będzie utrzymywał się przez bardzo długi czas.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]