Rekordowy eksport zboża za granicę to w ocenie ekspertów ryzykowny ruch
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 28 Kwietnia 2020

Rząd chwali się rekordowym eksportem towaru, a za niedługo może zabraknąć go w Polsce. Dane są niepokojące

Polska eksportuje rekordowe ilości pszenicy – informuje „Rzeczpospolita”. Tylko w styczniu wysłaliśmy za granicę 311 tys. ton, sześć razy więcej niż przed rokiem. Tak znaczący eksport to w ocenie ekspertów i polityków opozycji błąd, gdyż powinniśmy robić zapasy zboża.

Rekordowy eksport zboża

Informując o rekordowym eksporcie zboża dziennik przywołuje dane Ministerstwa Rolnictwa, a także firmy analitycznej Sparks. Resort podaje, że w styczniu br. wysłaliśmy za granicę 311 tys. ton pszenicy, to aż o sześć razy więcej niż przed rokiem. Z kolei – jak podaje Sparks- w marcu było to 588 tys. ton (w zeszłym roku 202 tys. ton), zaś w kwietniu ok. 400 tys. ton. Od lipca ub.r. do marca br. wysłaliśmy za granicę ogółem 2,8 mln ton zboża, prawie dwa razy więcej niż przed rokiem, kiedy to eksportowaliśmy 1,5 mln ton.

Tak znaczący eksport – u progu najdotkliwszej od lat suszy - krytykuje były minister rolnictwa Marek Sawicki.

– Rząd w lutym sprzedawał maseczki do ochrony przed koronawirusem. Teraz, tuż przed suszą, wyprzedajemy zboże – mówi w rozmowie z „Rz” szef resortu rolnictwa w latach 2007-2012, a następnie w latach 2014-2015.

Rząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniRząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniCzytaj dalej

Zdaniem Sawickiego zamiast eksportować, powinniśmy zwiększać rezerwy strategiczne.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonych

Z kolei według prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafała Mładonowicza „dzisiejszy eksport może się przyczynić do braków zboża na jesieni”.

- Ten sezon zakończymy z marginalnymi zapasami, a to powoduje, że na rynku rośnie nerwowość – podkreśla Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora agro z BNP Paribas, zdaniem której ziarno można sprowadzić z UE, ale za import dopłacimy.

Co na to minister rolnictwa? Dziennik przypomina słowa Krzysztofa Ardanowskiego z początków pandemii, kiedy to polityk zapewniał, że Polska ma wystarczające zapasy żywności.

Jedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministraJedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministraCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy spadnie deszcz? Prognoza IMGW rozwiewa wszystkie wątpliwości
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Osoby na kwarantannie będą mogły wyjść z domu pod jednym warunkiem. MZ zapowiada ważną zmianę
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News