Od dziś wchodzi w życie rozporządzenie przedłużające dodatkowy zasiłek opiekuńczy
pixabay/Tomasz Supel
Autor Radosław Święcki - 25 Maja 2020

Dodatkowy zasiłek od dziś, w poniedziałek rozporządzenie weszło w życie. Możliwe, że i ty możesz skorzystać

Od dziś wchodzi w życie przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej rozporządzenia przedłużające wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kto może skorzystać ze świadczenia?

Komu przysługuje zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – jak przypomina TVN 24 Biznes - przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka, który o niego wystąpi z powodu opieki nad dzieckiem do 8 lat w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola bądź szkoły. Przypomnijmy, że o zamknięciu placówek oświatowych zdecydował w połowie marca rząd w związku z postępującą pandemią koronawirusa.

Zasiłek przysługuje również rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a także dzieciom do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Z zasiłku mogą też skorzystać ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy są zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Z zasiłku nie można natomiast skorzystać, jeśli drugi z rodziców dziecka jest w stanie zapewnić dziecku opiekę np. w sytuacji, gdy osoba ta jest bezrobotna bądź korzysta z urlopu rodzicielskiego lub kalendarzowego.

Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Kiedy wreszcie skończy się epidemia? Znaczące słowa Łukasza Szumowskiego, nie zostawił wątpliwości

Zasiłek obowiązuje od 26 marca br. W pierwszym okresie pandemii obowiązywał przez dwa tygodnie, ale później był kilkukrotnie przedłużany. Wchodzące dziś w życie rozporządzenie zakłada przedłużenie prawa do pobierania zasiłku do 14 czerwca br. Zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. By skorzystać ze świadczenia rodzic musi złożyć oświadczenie u swojego pracodawcy, które składa je później do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowa tarcza z kontrowersyjnym zapisem. Pracodawca będzie mógł obciąć ci pensję nawet o połowę, nie chcesz wiedzieć na jak długoNowa tarcza z kontrowersyjnym zapisem. Pracodawca będzie mógł obciąć ci pensję nawet o połowę, nie chcesz wiedzieć na jak długoCzytaj dalej

Pierwsze szkoły wracają

Warto podkreślić, że korzystający dotąd z zasiłku rodzice, którzy chcą go przedłużyć, muszą ponownie złożyć oświadczenie.

TVN 24 Biznes zwraca uwagę, że wejście w życie rozporządzenia zbiega się z przywróceniem możliwości wznowienia zajęć w klasach I-III szkoły podstawowej. Decyzja o tym, czy dziecko weźmie udział w zajęciach leży po stronie rodziców. Jeśli zdecydują, by ich pociechy pozostali w domu maja prawo korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  2. Media ujawniły straszną prawdę. Wiemy co się działo w domu maltretowanych bliźniaczek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna zmiana w przemieszczaniu po Polsce i nie tylko już za 3 dni. Pasażerowie czekali od dawna
Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News