Zakłady miesne henryk k
pixabay.com/moerschy
Autor Konrad Karpiuk - 30 Grudnia 2020

30 lat na rynku, miliardowe przychody i upadek. Oto dlaczego zakłady mięsne Henryka K. są już historią

Zakłady mięsne Henryka K. ogłosiły upadłość w 2020 roku. Właściciel firmy został zatrzymany we wtorek w Argentynie, był poszukiwany listem gończym. Postawiono mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw skarbowych. Kłopoty 30-letniej firmy wyszły na jaw w ubiegłym roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przebiegał upadek zakładów mięsnych
  • O co oskarżono Henryka K.
  • Kto przejął aktywa firmy

Zakłady mięsne Henryk K. upadły po 30 latach działalności w Polsce

O upadłości Zakładów Mięsnych Henryka K. pisaliśmy już w czerwcu. W 2019 wykryto, że spółka ma problemy finansowe i zaczęła popadać w coraz większe długi. Do i tak trudnej sytuacji, dołożyły się oskarżenia wobec właściciela o działalność przestępczą.

Zakłady Mięsne Henryka K. działały na polskim rynku od 1990 roku. Głównymi odbiorcami ich produktów były ogromne sieci handlowe, zarówno Polskie, jak i zagraniczne. Wyroby polskiej spółki można było kupić w Biedronce, Auchanie, Carrefourze, Delikatesach Centrum, E-Leclercu i Intermarché.

W 2019 roku, firma złożyła wniosek o upadłość ze względu na straty wysokości niemal miliarda złotych, gdy jeszcze w 2018 roku odnotowywano ponad miliardowe dochody. Jak później tłumaczył główny akcjonariusz Henryk K., powodem upadku były długi powstałe przez nieudaną współpracę z podwykonawcą.

- Celem tej zmowy jest zniszczenie Henryka K. i przejęcie zakładów za małą część ich wartości - tłumaczył właściciel zakładów mięsnych w wywiadzie z 2019 roku.

500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowejCzytaj dalej

Padły oskarżenia o fałszywe deklaracje finansowe. To był gwóźdź do trumny zakładów mięsnych

Jednak instytucje finansowe miały sporo wątpliwości dotyczących sprawozdań finansowych Zakładów Mięsnych Henryka K.. Banki zarzucały, że firma przedstawia nierzetelne informacje. Podobne wątpliwości miał Urząd Skarbowy.

- Zakłady Mięsne Henryk K. produkowały nie tylko wyroby mięsne, ale też tysiące lewych faktur, oszukując Skarb Państwa na ponad 40 mln zł - informowała prokuratura krajowa.

Ostatecznie w czerwcu sąd w Katowicach ogłosił upadek Zakładów Mięsnych Henryka K. Aktywa firmy przejęła konkurencja, dokładniej Cedrob, jedna z większych firm branży mięsnej w Polsce. Koszt transakcji wyniósł 100 mln zł.

Henryk K. z zarzutami prokuratorskimi. Aresztowano go w Argentynie

Henryk K. był od marca 2020 roku poszukiwany listem gończym. Postawione mu zarzuty to m.in. wymiana 5,5 tys. pustych faktur spółką zależną Rubin Energy. Jak podaje Super Express, ich wartość wynosiła łącznie 740 mln zł.

Byłego właściciela zakładów mięsnych podejrzewa się również o wyłudzenie z 30 mln zł z podatku VAT. Podejrzanego oskarża się o wyłudzenie łącznie 800 mln zł, za co grozi 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura namierzyła jakiś czas temu Henryka K. w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Dzięki temu możliwe było zatrzymanie poszukiwanego. Objęto go aresztem domowym oraz rozpoczęto procedurę ekstradycji.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Pozostało ci tylko 9 dni. Jeśli zdążysz, dostaniesz nawet 2000 złotych
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News