Zatrzymano Henryka Kanię
biznesinfo
Autor Maria Glinka - 29 Grudnia 2020

Polski biznesmen poszukiwany listem gończym został zatrzymany. Wkrótce ekstradycja

Henryk Kania został odnaleziony po dziewięciu miesiącach poszukiwań. Biznesmen, za którym polska prokuratura wystawiła list gończy, ukrywał się w Buenos Aires w Argentynie. Teraz czeka go ekstradycja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są nowe informacje w sprawie Henryka Kani
  • Kiedy polskie władze zaczęły prześwietlać jego aktywności
  • Jaki wykroczeń dopuścił się król kiełbasianego imperium

Henryk Kania ukrywał się w Argentynie

Ucieczka Henryka Kani przed odpowiedzialnością zakończyła się niepowodzeniem. Puls Biznesu donosi, że były prezes „Zakładów Mięsnych Henryk Kania” został odnaleziony w Buenos Aires. Funkcjonariusze bez wahania zatrzymali biznesmana. Obecnie Henryk Kania przebywa w areszcie domowym, gdzie będzie oczekiwał na zakończenie procedur związanych z ekstradycją.

Poszukiwania przedsiębiorcy rozpoczęły się w marcu 2020 r., gdy prokuratura regionalna w Katowicach wystawiła za nim list gończy. W kwietniu sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Ograniczenie ścigania tylko do obszaru Polski było krokiem dość zaskakującym, ponieważ sam Henryk Kania poinformował w październiku 2019 r., że przebywa „w swoim domu za granicą”. Doniesienia te potwierdziły się dopiero po kilkunastu miesiącach.

Henryk Kania ma na koncie poważne wykroczenia

Henryk Kania przejął stery nad Zakładami Mięsnymi w 2003 r. Za jego kadencji spółka postawiła na niejednorodną ekspansję. Z jednej strony rozszerzono zaplecze przedsiębiorstwa o pięć zakładów, w których przy wypuszczaniu 260 ton wędlin na dobę pracowało ok. 2 tys. osób. Z drugiej strony kultowe kabanosy i wędliny zasiliły regały popularnej Biedronki czy Lidla. Sama firma chętnie finansowała drużyny piłkarskie i biegi masowe, aby stworzyć wizerunek zakładu kojarzonego ze zdrowym trybem życia.

Policja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuPolicja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuCzytaj dalej

W 2014 r. „Zakłady Mięsne Henryk Kania” przeszły organizacyjną rewolucję. Prezesem spółki został Grzegorz M. Były szef Henryk Kania rozpoczął pracę jako przewodniczący rady nadzorczej, jednak już w czerwcu 2019 r. powrócił na najwyższe stanowisko. Był to początek końca kiełbasianego imperium - niedługo później Grzegorz M. został aresztowany przez CBŚP. Zakłady Mięsne poniosły w ubiegłym roku stratę 888 mln zł, w związku z czym Henryk Kania ogłosił upadłość firmy i zbiegł za granicę.

Katalog wykroczeń, których dopuścił się biznesmen jest długi. Firma jest podejrzewana o wymianę 5,5 tys. pustych faktur ze spółką zależną Rubin Energy. Wartość tego wykroczenia jest szacowana na 740 mln zł. Co więcej, w ostatnich latach „Zakłady Mięsne Henryk Kania” miały dopuścić się wyłudzania podatku VAT na kwotę rzędu 28 mln zł. Zarząd spółki mógł narazić Skarb Państw na utratę ok. 40 mln zł na przestrzeni lat 2014-2019. Poza tym spółka wpadła w ogromne długi - serwis innpoland.pl podaje, że ich łączna wartość osiągnęła poziom 833,2 mln zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa i w 2021 roku pójdzie w górę
  2. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  3. Pójdziesz na zakupy i wrócisz z niczym. Pilna zmiana w Biedronce, sieć ma nowe godziny otwarcia
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News