Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W Hiszpanii apelują o wprowadzenie zakazu palenia. Epidemiolodzy wskazują na ważny powód
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 28.07.2020 02:00

W Hiszpanii apelują o wprowadzenie zakazu palenia. Epidemiolodzy wskazują na ważny powód

Zakaz palenia w Hispzanii
Unsplash.com Alev Takil

Zakaz palenia może być częścią nowego rozporządzenia antynikotynowym. Okazało się, że palacze mogą stanowić spore zagrożenie dla innych, jeśli chodzi o dalszy rozprzestrzenianie się epidemii. Jeśli ustawa wejdzie w życie zakaz obejmie m.in. plaże czy samochody osobowe. 

Zakaz palenia w Hiszpanii ma być rozszerzony przez pandemię koronawirusa

Hiszpańskie Stowarzyszenie Epidemiologów apeluje do rządu, aby zakazać palenia wszędzie tam, gdzie zbierają się ludzie. Jak twierdzą naukowcy, największym zagrożenie dla rozprzestrzeniania się pandemii stanowią palacze, którzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Wirus ma rozprzestrzeniać się przez parę z dymu papierosowego, co doprowadza do kolejnych zakażeń.

Obecnie w Hiszpanii nie można palić w biurach, barach i restauracjach. Z zakazu wyjęte są plaże, kina i teatry plenerowe i tarasy w kawiarniach. Epidemiolodzy chcą aby również w tych miejscach zakazać palenia. Ponadto podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, czy Włoszech, rozważany jest zakaz palenia w samochodzie.

To nie koniec zmian w ustawie antynikotynowej

Poszczególne plaże w Hiszpanii, same zdecydowały się na wprowadzenie zakazu palenia, stawiając tablice informacyjne. Jak informuje Interia, palić nie można na kąpieliskach choćby w Alicante. Złamanie zakazu palenia karane jest mandatem od 30 do 601 euro.

To nie koniec postulowanych zapisów w ustawie antynikotynowej. Hiszpania chce zwiększyć podatek od papierosów, oraz traktować elektroniczne tak samo jak tradycyjne. O rozszerzenie zakazów palenia walczy Stowarzyszenie Epidemiologów.