zakaz handlu
Pixabay/Tariq786
Autor Paulina Musianek - 9 Listopada 2019

Złagodzenie zakazu handlu. Sklepy mogą być otwarte w niedzielę do ustalonej godziny

Zakaz handlu ma zostać złagodzony. Coraz częściej mówi się o zniesieniu go okresowo w niektórych miejscowościach oraz pozwoleniu na funkcjonowanie sklepów do danej godziny.

Zakaz handlu do zmiany

Zakaz handlu już od początku 2020 roku będzie będzie obejmował wszystkie niedziele, choć ma być kilka wyjątków. Jednak jak się okazuje, rząd rozważa złagodzenie przepisów. W rozmowie z gazetą “Fakt” wiceminister pracy Stanisław Szwed stwierdził, że może dojść do liberalizacji zasad - spoz zakazu być może okresowo zostaną wyłączone miasta ze wzmożonym ruchem turystycznym. - Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach - powiedział.

Zaś Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) w rozmowie z Money zastanawiała się, jak miałyby wyglądać konkretne kryteria. - Kluczowe, jeżeli oczywiście pomysł przejdzie, będą kryteria uznania miejscowości za turystyczne. Druga ważna sprawa, to jakie miesiące dla poszczególnych miejscowości zostaną uznane za te sezonowe: tylko letnie? Letnie i zimowe? - rozważała.

Sklepy w niedziele mogą być otwarte do 13

Jak czytamy na WP, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Pracy wzorem do złagodzenia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę może być Francja, gdzie sklepy spożywcze mogą być otwarte w niedziele do 13.

Wielu zwolenników ma również rozwiązanie zastosowane w Słowenii, gdzie nie ma obowiązku zamykania sklepów w niedziele, jednak w prawie pracy jest zastrzeżenie, że dany pracownik może pracować maksymalnie dwie niedziele w miesiącu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News