Zakaz palenia w kominku
Unsplash/Amy Humphries
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Listopada 2020

W kominku już nie popalisz. Kontrowersyjny zakaz coraz bliżej

Zakazy i kary - tak możnaby streścić w dwóch słowach założenia Programu Ochrony Powietrza. Kary miały dotyczyć używania dmuchaw do liści, pił, kosiarek, a nawet rozpalania kominka. Czy takie zakazy są w ogóle zgodne z prawem?

Zakaz rozpalania w kominku

Portal money.pl dowiedział się, że radni sejmiku Małopolski odrzucili poprawkę, która wprowadzała zakaz rozpalania w kominku, a taki zapis znalazł się w kontrowersyjnym Programie Ochrony Powietrza.

Nowe prawo dotyczące ochrony powietrza już od kilku tygodni obowiązuje w Małopolsce i na Mazowszu, a już niedługo wejdzie w życie w pozostałych województwach, przekazuje money.pl.

Oczywiście idea, która przyświeca programowi jest jak najbardziej słuszna - ma on na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przedostających się do powietrza i w efekcie powstawanie smogu, jednak nie da się nie zgodzić z tym, że zakaz używania kominków w dni smogowe jest sporą przesadą.

Odkąd o Programie Ochrony Powietrza zrobiło się głośno, właściciele domów z tego typu paleniskami głośno protestują.

ING wystosował ważny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo klientówING wystosował ważny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo klientówCzytaj dalej

Odrzucony zapis

Jeden z czytelników portalu money.pl zwrócił uwagę, że w Małopolsce radni przyjęli Program Ochrony Powietrza, jednak zapis o paleniu w kominkach został odrzucony.

"Dodanie do działań krótkoterminowych w ramach I stopnia zagrożenia zanieczyszczenia powietrza zakazu eksploatacji kominków i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania" - opisano poprawkę oznaczoną numerem 26.

"Nietrudno zauważyć, że to dokładnie ta sama treść, która widnieje w ostatecznym, oficjalnym, przegłosowanym Programie Ochrony Powietrza. Jest tylko małe "ale" – poprawka ta została przez radnych odrzucona" - napisał czytelnik do redakcji portalu.

Możesz ją jeszcze mieć w szufladach. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złMożesz ją jeszcze mieć w szufladach. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Fatalne informacje dla Danuty Holeckiej. Pokazali liczby, które mówią same za siebie
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Money.pl zweryfikowało tę informację i okazało się, że jest ona zgodna z prawdą. Radni odrzucili poprawkę nr 26 autorstwa radnego Roberta Bylicy. Dotyczyła ona właśnie wprowadzenia zakazu palenia w kominkach w dni smogowe.

– Poprawka radnego Bylicy została odrzucona, ale następna poprawka radnego Biedronia została przyjęta. Była bardzo podobna do poprawki nr 26 – tłumaczył w rozmowie z portalem Michał Drewnicki, rzecznik województwa małopolskiego.

Tajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły porażającą prawdęTajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły porażającą prawdęCzytaj dalej

Nieporozumienie miało być wynikiem złego odczytania skrótowego opisu głosowania nad poprawką.

W Biuletynie Informacji Publicznej została wpisana jako "dodanie punktu dotyczącego obowiązków powszechnych", podczas gdy poprawka precyzowała te obowiązki.

W dokumencie zapisano literalnie: "zakaz eksploatacji kominków i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania".

Przepisy płynące z Programu Ochrony Powietrza nie są jednak tak bezwzględne, jak możnaby się tego spodziewać. Wyjątkiem mają być lokale, w których piece to jedyne źródło ciepła lub kiedy instalacje grzewcze ulegną zepsuciu.

Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogrom radiowozów, zablokowane ulice. Policja ruszyła do akcji, szykują się na przyjazd narodowców
  2. Premier Morawiecki przekazał ważną wiadomość. Decyzja już zapadła, zostanie wprowadzona najszybciej jak to możliwe
  3. Dodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIR
  4. Kolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydaje
  5. Od dziś możesz składać wnioski o dodatkowe pieniądze. Wyczekiwany zasiłek wraca
  6. Justyna Żyła powiedziała dość. Jeszcze wczoraj pokazywała zdjęcia bez ubrań, dzisiaj zniknęła (FOTO)
  7. Placki ziemniaczane bez smażenia? Smakują jeszcze lepiej niż z patelni, wystarczy zastosować 1 trik
Dobre wieści od wiceminister rozwoju. Kolejne sklepy zostaną otwarteDobre wieści od wiceminister rozwoju. Kolejne sklepy zostaną otwarteCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News