BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Oszustom potrzebny tylko PESEL, imię i adres. Potem narobią ci monstrualnych długów

21 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Zadłużenie może być problemem ciągnącym się latami. Warto uważać na własne dokumenty, gdyż oszustom niewiele potrzeba, żeby wziąć pożyczkę na cudzy rachunek. Wystarczy tylko PESEL, imię i nazwisko oraz adres.

Zadłużenie w wyniku oszustwa - problem na lata

Zadłużenie może wpędzić człowieka na lata w kłopoty finansowe. Na dodatek coraz bardziej popularnym procederem jest kradzież danych, dzięki czemu oszuści mogą wyrządzić nam szkodę. Przestępcy naprawdę nie potrzebują wiele, żeby wpędzić kogoś w zadłużenie. Portal ChronPESEL.pl, partner Krajowego Rejestru Długów przypomina, że wystarczy PESEL, imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Konsekwencje kradzieży danych mogą być olbrzymie i nie chodzi tylko o zadłużenie - ktoś, kto dysponuje naszymi danymi, przecież zagraża nam też fizycznie. Jednak najczęściej dane są wykorzystywane przez hakerów do brania pożyczek i kredytów.

O ochronie danych za mało się mówi

Anna Marcinkowska, przedstawiciel portalu tłumaczy, że tak naprawdę obywatele mają bardzo małą wiedzę na temat przypadków utraty danych osobowych - media za rzadko publikują takie informacje, a jak już to musi to być naprawdę duża sprawa np. luka w systemie informatycznym. - Często ich administratorzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że zostały skradzione dane pacjentów, bo hakerzy w przeciwieństwie do włamywaczy nie zostawiają śladów - wyjasnia cytowana przez biznes.radiozet.pl ekspertka.

Skradzione dane w SGGW

O ochronie danych osobowych ostatnio dużo się mówi. Nagłośnienie tematu to pokłosie afery w SGGW w Warszawie. 5 listopada skradziono komputer jednego z pracowników. Uczelnia poinformowała, że na dysku komputera znajdowały się dane ok. 70 tys. osób, które aplikowały na uczelnię w przeciągu ostatnich 5 lat. Oszuści mogą ujawnić dane w każdej chwili. Sprawą zajmuje się już Urząd Ochrony Danych Osobowych. Natomiast “Dziennik Gazeta Prawna” informował we wtorek o tym, że tysiące studentów chce złożyć pozwy sądowe.

Tagi:

oszustwoochrona danychdane osobowecyberprzestępstwocyberbezpieczeństwo

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli tego nie dopilnujesz, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >