BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Za ile można sprzedać stronę internetową? Ceny domen

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Za ile można sprzedać stronę internetową? Jak kupić stronę internetową? Ile kosztuje domena? To pytania, które zaprzątają głowę każdej osoby, zaangażowanej w ecommerce, lub planującej wdrożenie swojej firmy w świat wirtualny. Rynek domen jest zawiły, ale

Za ile można sprzedać stronę internetową? Ile kosztuje strona internetowa? Sposobów na pozbycie się, jak i kupno najlepszej z nich, jest wiele. Ta, internetowa gałąź handlu rozrosła się do tego stopnia, że wymusiła wręcz wytworzenie nowego zawodu, a przynajmniej pewnej niszy.

Jak kupić stronę internetową? Gdzie kupić stronę internetową?

Rynek domen oferuje całą paletę rozwiązań dla przedsiębiorców. Mamy możliwość kupna strony internetowej w tradycyjny sposób, poprzez giełdę a nawet wydzierżawienia jej. Dobór odpowiedniej domeny odgrywa kluczową rolę w efektywnym prowadzeniu działalności. Wpływa na pozycjonowanie wydawanych przez nas treści i może poświadczać o profesjonalizmie.

Nim jednak wdrożymy się w ten rynek, powinniśmy dowiedzieć się co to jest domena internetowa i potrafić zdefiniować to pojęcie. Nie jest ono tożsame ze stroną internetową. Domena stanowi adres DNS, który możemy zarejestrować na dany okres. W tym czasie nikt inny nie może z niej korzystać. W omawianym przez nas przypadku domena odsyłać będzie do strony internetowej.

Czy można wykupić domenę na własność? Co to jest domena internetowa?

Bez wchodzenia w techniczne meandry internetu, domenę możemy rozumieć jako formę dzierżawy. Niestety, nie da się jej wykupić na stałe. Jest to efekt decyzji Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Instytucja przekonana o nieprzewidywalności kierunku, w jakim rozwijać się będą technologie, zabroniła wykupowania domen na stałe.

Mimo to zakres działań, jakie podjąć może przedsiębiorca, wdrażający swoją firmę w przestrzeń internetową, jest szeroki. Szczególnie kiedy rozróżniamy już samą stronę internetową od domeny. Zamykając rozważania o jej technicznych właściwościach, pochylmy się jeszcze nad budową adresu DNS. Jego odgórnie narzuconą częścią jest rozszerzenie. Ogranicza ono ilość dostępnych domen i pozwala rozróżnić te najwyższego poziomu: net, com, org; oraz lokalne, np. pl. Dwie ze wspomnianych grup są zazwyczaj najmocniej rozchwytywane.

Warto wiedzieć że w 2014 zadecydowano o dodaniu około 700 nowych prefiksów. Są one powiązane z konkretnymi branżami i zainteresowaniami. Od tamtej pory możemy wykupić domenę, kończącą się, przykładowo na .bar, czy .fitness.

Jak wybrać nazwę strony internetowej? Jak domenę?

Nie bez kozery mówi się, że najlepsza nazwa to ta najprostsza. Taka, którą łatwo się zapamiętuje i szybko kojarzy. Jeżeli korzystaliście już z wyszukiwarek domen, na pewno zauważyliście, że zazwyczaj najdroższe, lub zajęte są te o najkrótszym lub globalnym prefiksie.

Niektórzy znawcy tematu polecają wybierać nazwy, których wydźwięk łatwo sobie wyobrazić. Jest to jednak konieczne. Pamiętajmy, że większość najczęściej odwiedzanych w polsce witryn ma obcobrzmiące nazwy. Mało tego, choć jedna domena odsyła do jednej strony internetowej, to jedna strona internetowa może kryć się pod wieloma domenami. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale niektórzy przedsiębiorcy decydują się na nie. Niektórzy czytelnicy pamiętać mogą chociażby przypadek zapomnianego fenomenu naszejklasy.pl, do której przekierowywała również domena nk.pl.

Jak kupić stronę internetową? Ile kosztuje strona internetowa?

Wpisując w Google takie hasła jak “domena” czy “strona internetowa” na pewno zauważycie wiele, wysoko pozycjonowanych agencji zajmujących się zarówno rejestrowaniem jak i rynkiem wtórnym domen. Większość z nich posiada wyszukiwarki, które podpowiedzą wam, jakie kombinacje najbliższe waszej wymarzonej domenie, są dostępne.

Pamiętajmy, że wiele osób na własną rękę wydzierżawia domeny jedynie w celu ich odsprzedaży. Nawet jeżeli któraś ze wspomnianych wyszukiwarek podpowiada nam, że dany adres nie jest dostępny, warto wpisać go w wyszukiwarkę. Jeżeli domena została wykupiona w celu odsprzedaży, na stronie powinien pojawić się adres kontaktowy.

Ceny domen są bardzo rozpięte. Oczywiście te krótsze, o bardziej globalnym rozszerzeniu, kosztują najwięcej. Niektóre, mało popularne, o skomplikowanym prefiksie, kosztują dosłownie grosze, inne - miliony. W 10 najdroższych domen, królują praktycznie same, kończące się na .com. Tak jak, chociażby, vacationrentals.com, sprzedane za 35 milionów dolarów.

Czy można kupić domenę bez hostingu?

Hosting to kolejne, kluczowe pojęcie w sytuacji, w której planujemy prowadzenie własnej strony internetowej. Kryje się pod nim podtrzymywanie witryny przez serwer.

Oczywiście, istnieje możliwość wykupienia domeny bez hostingu, ale w większości przypadków mija się to z celem. Bez zagłębiania się w szczegóły - warto w niego porządnie zainwestować, jeżeli nie chcemy, aby nasza strona wieszała się i przestawała działać. Cena paruset złotych za rok warta jest szybko ładującej się, nie irytującej naszych klientów witryny.

Za ile można sprzedać stronę internetową? Jak pozbyć się niechcianej strony?

Odpowiedź na pytanie, za ile można sprzedać stronę internetową, zależna jest od bardzo wielu czynników, omawianych wcześniej w tym artykule. Do wyboru mamy więc sprzedaż za pośrednictwem giełdy, albo ogłoszenia pod danym adresem.

Wyceniając domenę musimy jednak wziąć pod uwagę kilka jej cech. Ogólność prefiksu oraz wypozycjonowanie, które wyrabia się na przestrzeni lat. Cena będzie więc zależna od tego, jaki ruch byliśmy w stanie do tej pory wygenerować.

Jednym z popularnych sposobów sprzedaży domen jest wystawianie ogłoszeń na portalach aukcyjnych. Nie jest to jednak szczególnie bezpieczna strategia. Szczególnie, kiedy to my jesteśmy kupującym.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >