BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Wystarczyła chwila, żeby straciła kilka tysięcy złotych. Kobieta z Sopotu padła ofiarą oszustwa

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

W ciągu ostatnich kilku tygodni, na łamach naszego portalu, wielokrotnie ostrzegaliśmy przed nowymi metodami, jakimi posługują się oszuści, chcąc wyłudzić nasze dane osobowe lub pieniądze. Tym razem ofiarą oszustwa padła kobieta z Sopotu, która straciła kilka tysięcy złotych, czytamy na stronie esopot.pl. 

Sopocianka dała się nabrać

Portal informuje, że mieszkanka Sopotu wystawiła na sprzedaż stojak do nut. Zamieściła ogłoszenie na popularnej platformie sprzedażowej OLX. Po jakimś czasie od wystawienia ogłoszenia, w poniedziałek, 13 marca, otrzymała wiadomość sms od osoby, która twierdziła, że pomyślnie dokonała zakupu tego przedmiotu. 

Coraz bardziej wyrafinowane metody oszustów

W wiadomości sms, którą otrzymała kobieta, była również informacja o tym, że powinna dodać swoje konto bankowe, celem otrzymania płatności za towar. Żeby to zrobić, trzeba było kliknąć w link. Złącze przekierowywało do strony, która łudząco przypominała stronę logowania do banku.

Kobieta przyznaje, że nigdy wcześniej nie wpisywała takich informacji przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. W międzyczasie otrzymywała sms-y autoryzujące, ale dopiero gdy je odczytała, zauważyła, że na innym smartfonie została aktywowana aplikacja jej banku.

Sopocianka straciła 4 tys. zł

Kobieta od razu sprawdziła swoje konto bankowe i zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa. Z jej konta zniknęły pieniądze. O zaistniałej sytuacji powiadomiła swój bank i policjantów. Funkcjonariusze ustalili, że z konta bankowego kobiety wykonano łącznie 7 przelewów blikiem, a także jeden przelew natychmiastowy. Łącznie z konta kobiety zniknęło blisko 4 tys. złotych.

Policja ostrzega

Kupując lub sprzedając przedmioty przez portale sprzedażowe, czytajmy sms-y od banków, a także zwracajmy uwagę na to, co autoryzujemy. Podstawą jest bycie uważnym co do wiadomości od potencjalnych kontrahentów. Zawsze rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji i uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. 

Tagi:

olxoszustwocyberprzestępstwo

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]