Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wydłużenie tygodnia pracy do 69 godzin. Nowy pomysł polityków. Rząd ma już gotowy projekt
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.03.2023 16:25

Wydłużenie tygodnia pracy do 69 godzin. Nowy pomysł polityków. Rząd ma już gotowy projekt

kasjer
Domena publiczna

Rząd Korei Południowej, jakby na przekór światowym trendom, przedstawił projekt zmieniający prawo dotyczące dnia pracy. Po jego wejściu w życie, Koreańczycy mieliby pracować 69 zamiast 52 godzin w tygodniu.

Dłuższy tydzień pracy w Korei

Pomysł wydłużenia tygodnia pracy pojawił się pomimo faktu, że Koreańczycy są już jednym z najbardziej pracujących narodów na świecie. Zmiany mają jednocześnie odwrócić to, co wdrożył poprzednik prezydenta Jun Suk Jeola w 2018 roku, Mun Dze In.

Według projektu przytoczonego przez portal Interia.pl, nadgodziny byłyby obliczane w okresach od miesięcznego, przez kwartalny i półroczny do rocznego. W ten sposób wymiar pracy w tygodniu wyniósłby nawet 69 godzin.

Dotychczas było krócej

Projekt reformy wymiaru pracy w tygodniu nie powinien zaskakiwać. Pomimo reformy Mun Dze Ina z 2018 roku skracającej czas pracy do 52 godzin, Korea Południowa w dalszym ciągu była jednym z najbardziej zapracowanych narodów.

Tak samo nie powinny dziwić reakcje - jedyną opcją zadowoloną ze zmian są przedsiębiorcy. Jak wynika z informacji Interii, sprzeciw wyraziły już posiadająca większość w parlamencie opozycja oraz związki zawodowe.

Złożenie wniosku w czerwcu

Jak wynika z komunikatu Koreańskiej Konfederacji związków Zawodowych cytowanego przez Interię, na zmianach zyska tylko kadra kierownicza. Zwykli pracownicy będą musieli pracować od godz. 9 do 24, i będzie to już całkowicie legalne.

Agencja Yonhap, której komunikat przytacza Interia, poinformowała, że w ciągu najbliższych 40 dni rząd będzie zbierał opinie dotyczące projektu. Samo złożenie go w parlamencie planowane jest najwcześniej w lipcu.

Tagi: praca