BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Wydłużenie tygodnia pracy do 69 godzin. Nowy pomysł polityków. Rząd ma już gotowy projekt

7 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Rząd Korei Południowej, jakby na przekór światowym trendom, przedstawił projekt zmieniający prawo dotyczące dnia pracy. Po jego wejściu w życie, Koreańczycy mieliby pracować 69 zamiast 52 godzin w tygodniu.

Dłuższy tydzień pracy w Korei

Pomysł wydłużenia tygodnia pracy pojawił się pomimo faktu, że Koreańczycy są już jednym z najbardziej pracujących narodów na świecie. Zmiany mają jednocześnie odwrócić to, co wdrożył poprzednik prezydenta Jun Suk Jeola w 2018 roku, Mun Dze In.

Według projektu przytoczonego przez portal Interia.pl, nadgodziny byłyby obliczane w okresach od miesięcznego, przez kwartalny i półroczny do rocznego. W ten sposób wymiar pracy w tygodniu wyniósłby nawet 69 godzin.

Dotychczas było krócej

Projekt reformy wymiaru pracy w tygodniu nie powinien zaskakiwać. Pomimo reformy Mun Dze Ina z 2018 roku skracającej czas pracy do 52 godzin, Korea Południowa w dalszym ciągu była jednym z najbardziej zapracowanych narodów.

Tak samo nie powinny dziwić reakcje - jedyną opcją zadowoloną ze zmian są przedsiębiorcy. Jak wynika z informacji Interii, sprzeciw wyraziły już posiadająca większość w parlamencie opozycja oraz związki zawodowe.

Złożenie wniosku w czerwcu

Jak wynika z komunikatu Koreańskiej Konfederacji związków Zawodowych cytowanego przez Interię, na zmianach zyska tylko kadra kierownicza. Zwykli pracownicy będą musieli pracować od godz. 9 do 24, i będzie to już całkowicie legalne.

Agencja Yonhap, której komunikat przytacza Interia, poinformowała, że w ciągu najbliższych 40 dni rząd będzie zbierał opinie dotyczące projektu. Samo złożenie go w parlamencie planowane jest najwcześniej w lipcu.

Tagi:

praca

Podobne artykuły

Polska i Świat

Polska Fundacja Narodowa zapłaciła ponad milion zł YouTuberowi z USA za filmik promujący Polskę
Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, uważaj. Już niedługo mogą zapukać do ciebie kontrolerzy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]