Wybory prezydenckie niemożliwe do przeprowadzenia? Zaskakujące stanowisko MSZ
Wikipedia/Marcin Białek
Autor Radosław Święcki - 14 Kwietnia 2020

MSZ bez ogródek o majowych wyborach: "Wręcz niemożliwe do przeprowadzenia"

Wybory prezydenckie w maju niemożliwe do przeprowadzenia – to nie opinia polityka opozycji, a ministerstwa spraw zagranicznych. Takie wnioski narzuca stanowisko resortu do rozporządzenia premiera dotyczącego organizacji wyborów za granicą.

Wybory prezydenckie nie do przeprowadzenia?

Wybory prezydenckie – zgodnie z obecnymi planami partii rządzącej – miałyby się odbyć w maju i zostać przeprowadzone drogą korespondencyjną. Plany te od dłuższego czasu krytykuje opozycja, podkreślając, że o ile o formie głosowania w ten sposób można dyskutować (w przeszłości orędownikiem tego rozwiązania była Platforma Obywatelska), to jest zbyt mało czasu na jego organizację.

Tymczasem krytyka majowych wyborów przyszła z dość nieoczekiwanej strony. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało stanowisko w sprawie rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego utworzenia obwodów wyborczych poza granicami naszego kraju.

Od środy maseczki kupisz w popularnej sieciówce. Zapłacisz 1,62 zł za jednąOd środy maseczki kupisz w popularnej sieciówce. Zapłacisz 1,62 zł za jednąCzytaj dalej

W ocenie resortu dyplomacji, w niektórych krajach przeprowadzenie wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej będzie utrudnione albo wręcz niemożliwe.

- Przeprowadzona pogłębiona analiza wykazała, że przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe. Z powodu panującej pandemii COVID-19 przewiduje się, że obwodowe komisje wyborcze będą się mieścić wyłącznie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (z ograniczeniami w przypadku wynajmowanych siedzib placówek, w szczególności w biurowcach, ponieważ możemy napotkać sprzeciw ze strony administratorów budynków). Stanowi to jednak ogromne zagrożenie w państwach o licznej Polonii, gdzie takie rozwiązanie przy wysokiej frekwencji okaże się niewystarczające dla sprawnej organizacji wyborów – czytamy w dokumencie, którego treść zamieszcza „Gazeta Wyborcza”.

- Sytuacja epidemiczna w zasadzie we wszystkich państwach nie jest stabilna i może się okazać, że przed dniem wyborów konieczne będzie przeprowadzenie zmiany rozporządzenia dodając bądź odejmując kolejne obwody – dodano.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Czy to dlatego Rydzyk wciąż prosi o pieniądze? Światło dzienne ujrzały bardzo niewygodne statystyki

Jazda samochodem z założoną maseczką? Absurdalnie skonstruowany przepis wprowadza chaosJazda samochodem z założoną maseczką? Absurdalnie skonstruowany przepis wprowadza chaosCzytaj dalej

Problem z komisją

MSZ zwraca również uwagę na problem ze skompletowaniem członków obwodowych komisji wyborczych.

- Osoby wcześniej deklarujące pracę w okw dziś swoje deklaracje wycofują z obawy przed koronawirusem, w trosce o swoje bezpieczeństwo – podkreśla resort dyplomacji.

- Zgłaszany jest również brak możliwości lub znaczące trudności w zakupie materiałów na potrzeby wyborów, jak również środków ochrony osobistej, zamówieniu pieczęci dla obwodowej komisji wyborczej, druku kart do głosowania – dodano.

Resort zwraca również uwagę, że jeśli wybory za granicą miałyby się odbyć 10 maja, rozporządzenie w tej sprawie powinno wejść w życie najpóźniej 19 kwietnia (chodzi o czas na poinformowanie obywateli RP mieszkających za granicą oraz konsulów RP o siedzibach obwodowych komisji). Tymczasem – jak przypomina „Wyborcza” do tego czasu Senat nie zdąży przegłosować ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych.

Personel może cię wyprosić i kazać przyjść później. Godziny dla seniorów nie tylko w sklepachPersonel może cię wyprosić i kazać przyjść później. Godziny dla seniorów nie tylko w sklepachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczny samolot transportowy przyleci dziś do Polski. Gdzie oglądać lądowanie na żywo?
  2. Ministerstwo podało wskaźniki ilości zachorowań na 100 tys mieszkańców. Zobacz w którym województwie jest najwyższy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Smutna wiadomość z Chin. Sobota była najgorszym dniem od dawna
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News