BiznesINFO.pl
online-zakupy

Biznesinfo

Przelewy w święta i Sylwestra. Zmiany w sesjach

25 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Koniec roku dla wielu osób jest okresem opłacania ważnych spraw. W okresie świątecznym przerwy w pracach banków oraz zmieniony harmonogram sesji może utrudnić płacenie za pomocą przelewów.

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że większość instytucji, w czasie świąt będzie pracowało inaczej, dotyczy to także banków. Podobnie jest z sesyjnymi systemami Elixir i Euro Elixir, w których rozliczane są przelewy międzybankowe. Z tego powodu terminowe płatności, przypadające w okresie świąteczno-noworocznym warto zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem albo skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.

EN 01373502 0001

Prezydent podpisał ustawę przedłużającą ważność bonu turystycznego

CZYTAJ DALEJ

Standardowo rozliczenia transakcji w systemie Elixir są realizowane w dni robocze podczas jednej z trzech sesji, przeprowadzanych po stronie KIR, kolejno o 9.30, 13.30 i 16.00. Natomiast w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy transakcje w systemach sesyjnych nie są przetwarzane. Stąd, w okresie Bożego Narodzenia system Elixir będzie funkcjonować w ograniczonym zakresie.

W Wigilię, 24 grudnia (piątek) zgodnie z regulaminem usługi odbędą się dwie sesje rozliczeniowe, a w pierwszy i drugi dzień świąt nie będą rozliczane żadne transakcje. Warto zatem wiedzieć, że przelewy zlecone w Wigilię po godz. 13.30 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji w poniedziałek, 27 grudnia. Z analogiczną sytuacją będziemy mieli do czynienia tydzień później, w Sylwestra.

Transakcje zlecone 31 grudnia (piątek) po godzinie 13.30 zostaną zrealizowane w poniedziałek, 3 stycznia 2022 r.

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgraniczne) w dniach 24 i 31 grudnia obędą się wszystkie sesje rozliczeniowe. Dla tego systemu kolejne dni rozliczeniowe w okresie przerw świątecznych, to odpowiednio 27 grudnia br. oraz 3 stycznia 2022 r.

biznesinfo-1

ZUS przygotował prezent dla emerytów. Nie muszą obawiać się o brak pieniędzy na święta

CZYTAJ DALEJ

Pozostaje przelew natychmiastowy

Niezależnie od dostępności prowadzonych przez KIR sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system płatności natychmiastowych Express Elixir. System obsługuje przelewy w złotych w trybie ciągłym – 24/7/365, także w weekendy i święta. Umożliwia przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach.

Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością w danym momencie banku nadawcy i banku odbiorcy, a ta – np. ze względu na przerwy konserwacyjne – może być ograniczona.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Ceny wody pójdą do góry. Samorządy naciskają na Wody Polskie

Czytaj więcej >

Finanse

Ceny energii elektrycznej wzrosną nawet o 100 %. Prognozy na 2023 rok

Czytaj więcej >

Finanse

Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

Czytaj więcej >

Finanse

Na czternastą emeryturę trzeba poczekać. ZUS wyjaśnia

Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe już pewne. Jest podpis prezydenta

Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od deszczu. Zapłaci go więcej osób

Czytaj więcej >