BiznesINFO.pl
Wojciech Maksymowicz przechodzi do Polski 2050 Szymona Hołowni

EastNews/Piotr Molecki

Wojciech Maksymowicz przechodzi do koła parlamentarnego Polska 2050

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Takiego transferu nikt się nie spodziewał. Do ruchu Szymona Hołowni przechodzi prof. Wojciech Maksymowicz, do niedawna poseł Porozumienia Jarosława Gowina. Tym samym koło poselskie Polska 2050 po raz pierwszy zasili polityk związany dotychczas nie z opozycją z koalicją rządzącą. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prof. Wojciech Maksymowicz dołącza do Polski 2050 Szymona Hołowni

  • Czym ten transfer różni się od poprzednich transferów dokonanych przez Hołownię

  • Co poróżniło prof. Maksymowicza z PiS

Wojciech Maksymowicz dołącza do Polski 2050 Szymona Hołowni

Gdy ogłoszono dziś rano, że Polska 2050 powiększy swoje poselskie szeregi, natychmiast ruszyła fala spekulacji odnośnie możliwych nazwisk. Spodziewano się, że ruch Szymona Hołowni zasili któryś z wyrzuconych w ostatnich dniach posłów Platformy Obywatelskiej (chodzi o Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego). Komentatorzy przyzwyczaili się bowiem, że do Polski 2050 dołączają bowiem politycy związani z innymi partiami opozycyjnymi. Tymczasem dziś stało się inaczej.

Obok Szymona Hołowni stanął bowiem prof. Wojciech Maksymowicz, do niedawna poseł klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, a do wczoraj poseł koalicyjnego Porozumienia Jarosława Gowina (o definitywnym rozstaniu proc. Maksymowicza z ugrupowaniem wicepremiera poinformowała wczoraj wieczorem Monika Olejnik w “Kropce nad i…”). To pierwszy polityk związany dotąd ze Zjednoczoną Prawicy, który zdecydował się przejść do partii opozycyjnej.

Podczas wspólnej konferencji z Szymonem Hołownią prof. Wojciech Maksymowicz krytykował założenia przedstawionego przez Zjednoczoną Prawicę w sobotę Polskiego Ładu, tłumacząc, że nie może się zgodzić “na politykę prowadzącą do zapaści służby zdrowia”. Zdaniem posła przygotowane rozwiązania prowadzić będą do biurokratyzacji i centralizacji polskiej służby zdrowia na wzór PRL-u. 

Warto przypomnieć, że prof. Maksymowicz jeszcze w okresie gdy pozostawał posłem PiS krytykował rząd za działania podjęte w związku z walką z pandemią. 

Polityk opuścił klub partii rządzącej po tym, gdy Ministerstwo Zdrowia zarządziło kontrolę na na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie pod nadzorem prof. Maksymowicza miały mieć miejsce “nieetyczne eksperymenty”. Nie brakowało wówczas opinii, że działania te miały związek z krytyką, jaką wyrażał prof. Maksymowicz wobec władz resortu zdrowia. 

Polityczna droga prof. Maksymowicza

Przypomnijmy, że prof. Maksymowicz, na co dzień uznany neurochirurg w ostatnich latach związany był z politycznymi projektami Jarosława Gowina, najpierw Polską Razem, a później Porozumieniem. W latach 2018-2019, gdy Gowin pełnił stanowisko wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maksymowicz był jednym z jego zastępców w resorcie. 

Warto przypomnieć, że prof. Maksymowicz pod koniec lat 90’ stał na czele resortu zdrowia. Był to czas wielkich reform w ochronie zdrowia, które wiązały się m.in. z wprowadzeniem kas chorych, zastąpionych później przez funkcjonujący do chwili obecnej Narodowy Fundusz Zdrowia, czy wprowadzeniem instytucji lekarza rodzinnego. 

Przejście prof. Maksymowicza do ruchu Szymona Hołowni powoduje, że Polska 2050 będzie miała już sześciu posłów w utworzonym niedawno kole poselskim (do utworzenia klubu parlamentarnego potrzeba 15 posłów). Tworzą je: Hanna Gil-Piątek, Joanna Mucha, Paulina Henning-Kloska, Tomasz Zimoch, Mirosław Suchoń, a o dziś również Wojciech Maksymowicz. 

Podczas dzisiejszej konferencji Szymon Hołownia apelował do innych polityków Zjednoczonej Prawicy, by nie wahali się przejść na stronę ludzi, którym bliskie są wartości takie jak solidarność, demokracja, prawo i sprawiedliwość.  

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Hulajnoga elektryczna z odświeżonymi przepisami

Hulajnoga elektryczna z odświeżonymi przepisami. Od czwartku w życie wchodzą nowe kary

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >