Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielka zmiana w emeryturach, świadczenia wyższe nawet o 580 zł. ZUS podał wyliczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.06.2024 15:50

Wielka zmiana w emeryturach, świadczenia wyższe nawet o 580 zł. ZUS podał wyliczenia

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

W świadczeniach emerytalnych seniorów zaszły spore zmiany. ZUS przeprowadził coroczną waloryzację składek na ubezpieczenie emerytalne. Dzięki temu wypłaty wielu emerytów będą sporo wyższe. Przedstawiamy szczegóły.

Wielka zmiana w emeryturach

Seniorzy mogą liczyć na coroczne podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych, które odbywają się zawsze w marcu. Jak się jednak okazuje, kolejną waloryzację ZUS przeprowadza 1 czerwca. Dotyczy ona środków, które znajdują się na kontach i subkontach osób ubezpieczonych.

Jak poinformował ZUS w specjalnym komunikacie, cały ten proces przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Zakład przekazał również, że czerwcowa waloryzacja w tym roku była rekordowo wysoka. Dzięki niej stan kont i subkont Polaków zwiększył się o 521,7 mld zł. Dla porównania, w ubiegłym roku wzrost wynosił około 450 mld zł.

Zmiana w dodatku do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wszystkich seniorów

Świadczenia wyższe nawet o 580 zł

Co niezwykle istotne, waloryzacja składek będzie miała ogromny wpływ na wysokość świadczeń niektórych emerytów, a ich wypłaty będą sporo wyższe. Dotyczy to jednak tylko tych osób, które jeszcze nie pobierają swojego świadczenia. ZUS w komunikacie przedstawił konkretne wyliczenia.

Przykładowo, jeśli ktoś zgromadził na koncie w ZUS 450 tys. zł, to dzięki waloryzacji składek jego emerytura będzie wyższa o około 250-300 złotych. W przypadku, gdy kwota na koncie wynosi 850 tys. zł, ZUS wypłaci świadczenie wyższe o około 480-580 złotych.

Jeszcze więcej zmian dla emerytów

Warto pamiętać, że waloryzacja składek to nie jedyne zmiany dla emerytów, które weszły w życie 1 czerwca bieżącego roku. Zmianie uległy bowiem także limity dorabiania obowiązujące emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.

Takie osoby mogą dorobić do swojego świadczenia maksymalnie 5703,20 zł. Jeżeli ta kwota zostanie przekroczona, to emerytura zostanie zmniejszona. W przypadku, gdy emeryt zarobi więcej niż 10 591,60 zł, ZUS zawiesi wypłaty.