Wiek emerytalny musi zostać podniesiony. Inaczej Polacy otrzymają głodowe emerytury
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Grudnia 2019

Trzeba podnieść wiek emerytalny szybciej niż myślano. Eksperci alarmują

Wiek emerytalny musi zostać podniesiony już w 2025 roku - uważają eksperci Instytutu Emerytalnego i ostrzegają, że jeśli system emerytalny nie przejdzie reformy, to grozi nam katastrofa. Polacy mogą zapomnieć o normalnych emeryturach.

Wiek emerytalny do podniesienia

Wiek emerytalny został obniżony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości po wyborach w 2015 roku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zdaniem ekspertów konsekwencje tej decyzji pracownicy odczują już za 10-20 lat - informuje Radio ZET.

Wtedy stopa zastąpienia (stosunek wysokości emerytury do ostatniej pensji) ma wynosić około 40 proc. Z kolei za 30-40 lat kobiety będą dostawać świadczenia na poziomie około 25 proc. ostatniej pensji, a mężczyźni 30 proc. Dziś pracownik, który ma wynagrodzenie na poziomie 4 tys. zł i przejdzie na emeryturę w 2020 roku, może liczyć na świadczenie ok. 2 tys. zł. Natomiast przy takiej samej pensji w 2060 roku emerytura będzie wynosić ok. 1 tys. zł.

Nowy podatek zapłacą wszyscy! Ceny niemal najpopularniejszego produktu w kraju poszybują w góręNowy podatek zapłacą wszyscy! Ceny niemal najpopularniejszego produktu w kraju poszybują w góręCzytaj dalej

Eksperci IE uważają, że wiek emerytalny powinien zostać podniesiony. “Jednym z rozwiązań mogących nas uchronić przed poważnym kryzysem funduszu ubezpieczeń społecznych jest konieczność podwyższenia wieku emerytalnego, tak żeby osoby dłużej mogły świadczyć pracę, a przechodząc na emeryturę otrzymywały świadczenie w godnej wysokości” - napisano w raporcie Instytutu Emerytalnego.

Nie ma czasu

Zdaniem specjalistów IE debata na temat podniesienia wieku emerytalnego oraz reformie całego systemu powinna być toczona już teraz. Eksperci polecają, by w pierwszej kolejności zająć się zrównaniem wieku emerytalnego obu płci, a dalej rozpocząć działania w celu podniesienia wieku, od którego pracownicy będą dostawać świadczenia. Instytut rekomenduje, aby wiek emerytalny dla mężczyzn wynosił 67 lat od 2025 roku i dobicie do tego poziomu przez kobiety w 2040 roku.

Eksperci odnieśli się też do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ich zdaniem program ma szansę na powodzenie i może zrobić dużo dobrego dla finansów Polaków, jednak zanim pojawią się z niego realne korzyści, to rząd musi udowodnić jego przydatność i bezpieczeństwo.

Don Vasyl pisze list do prezydenta Dudy z prośbą o pomoc. Artysta ma milion złotych długuDon Vasyl pisze list do prezydenta Dudy z prośbą o pomoc. Artysta ma milion złotych długuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bierzesz ślub kościelny? Ksiądz może zadać ci intymne pytania, zmiana przepisów
  2. Ukryta kamera nagrała, co weterynarz robi kotu, gdy nikt nie patrzy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News