BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

WHO bez amerykańskich pieniędzy. Trump nakazał wstrzymać finansowanie

15 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

WHO nie będzie już finansowane przez Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump nakazał swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na organizację. Według prezydenta USA Światowa Organizacja Zdrowia przyczyniła się do rozprzestrzeniania się koronawirusa

WHO obwiniane przez Trumpa

Komentując działania WHO w trakcie epidemii prezydent USA nie szczędził gorzkich słow pod adresem organizacji. "Świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa" - stwierdził cytowany przez bankier.pl Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych oskarża WHO, która jest organem ONZ, że jej błędy doprowadziły do tak wielu przypadków śmierci.

Według prezydenta USA nieodpowiednie działania WHO i jej zaufanie wobec danych przekazywanych przez władze Chin doprowadziły do znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej, a koronawirus rozprzestrzenił się na całym świecie. Trump zaznaczył, że ma żal do WHO o to, że nie poparła jego decyzji o zamknięciu przez Chińczykami granicy na początku epidemii koronawirusa.

Trump krytykowany za decyzję ws. WHO

Donald Trump jest przekonany, że gdy WHO działała sprawniej i podejmowała odważne decyzje, to ofiar śmiertelnych epidemii było znacznie mniej, a sama epidemia nie wyszłaby poza miejsce, w którym się zaczęła.

Decyzja prezydenta USA o wstrzymaniu finansowania WHO została skrytykowana przez sekretarza generalnego ONZ. "To nie jest czas na zmniejszanie zasobów WHO, ani jakiejkolwiek innej organizacji humanitarnej walczącej z wirusem" - powiedział Antonio Guterres, cytowany przez bankier.pl.

"Teraz jest czas na jedność i współpracę międzynarodowej społeczności, by powstrzymać tego wirusa i jego przerażające skutki" - zaznaczył w swoim wystąpieniu sekretarz generalny ONZ.

Trump zarzuca WHO “chinocentryzm”

WHO już wcześniej było ostro krytykowane przez Donalda Trumpa. Prezydent USA zarzucał WHO “chinocentryzm” i groził zawieszeniem finansowania WHO przez Stany Zjednoczone.

W odpowiedzi szef WHO Adhanom Ghebreyesus oświadczył w zeszłym tygodniu, epidemia koronawirusa jest wykorzystywana politycznie i zaprzeczył opiniom, że WHO jest “chinocentryczna. Apelował także o solidarność w tym trudnym momencie dla całego świata.

Stany Zjednoczone przekazują największe środki na działalność WHO ze wszystkich krajów. W 2020 roku wsparcie USA dla organizacji ma wynieść 116 mln dolarów.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >