BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe

East News, Zofia i Marek Bazak

Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryci

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Waloryzacja rent i emerytur to jeden z najistotniejszych tematów dla polskich seniorów. Jak się okazuje, przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur nie będzie obfitowała w finansowe kokosy. Kwoty potwierdziła sama minister rodziny i polityki społecznej, M

Waloryzacja rent i emerytur a obietnice i rzeczywistość

Waloryzacja rent i emerytur to temat bardzo istotny dla ogromnej części polskich seniorów. Przypomnijmy, że w zeszłym roku polscy seniorzy mogli liczyć na kwotową waloryzację swoich świadczeń i było to ok. 70 zł.

Wszystko było zgodne z programem partii rządzącej, bowiem Prawo i Sprawiedliwość napisało, że "waloryzacja nie może być niższa niż 70 zł". Co więcej, PiS podkreślało także, że najubożsi seniorzy mogą liczyć na waloryzację kwotową tak, aby świadczenia rosły bardzo szybko.

Niestety, ale pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys gospodarczy sprawiły, że seniorzy muszą zadowolić się waloryzacją na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wobec tego waloryzacja wyniesie 3,84 proc.

Eksperci alarmują, że waloryzacja procentowa nie pomoże najbiedniejszym seniorom. - Tym ludziom trzeba pomóc. I na pewno przydałaby się takim emerytom waloryzacja kwotowa, ale to i tak nie rozwiąże problemu niskich świadczeń. Potrzebna jest jakaś systemowa pomoc, powiedziała szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska.

Jak się okazuje, w projekcie zaprezentowanym przez jeden z resortów widniała informacja o tym, że waloryzacja może wynieść nawet 4,16 proc. Wszelką nadzieję skutecznie rozwiała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Za kilka godzin na antenie TVN wyemitowany zostanie materiał, który wstrząśnie polskim kościołem. O jakich tajemnicach kardynała Dziwisza jeszcze nie wiemy?3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Waloryzacja w 2021 r. potwierdzona przez minister

Resort rodziny i polityki społecznej opublikował projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wszystko za sprawą waloryzacji.

- Sytuacja w kraju w związku z pandemią jest wyjątkowa, dodatkowo przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany dopiero w lutym 2021 r. W związku z tym w naszym projekcie przewidujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby ten ogłoszony w lutym przyszłego roku wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc., który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł, powiedziała Marlena Maląg.

Co więcej, projekt resortu przewiduje, że najniższe renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rodzinne oraz socjalne wzrosną do 1250 zł, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 937,50 zł.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >