PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 8 Listopada 2020

Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryci

Waloryzacja rent i emerytur to jeden z najistotniejszych tematów dla polskich seniorów. Jak się okazuje, przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur nie będzie obfitowała w finansowe kokosy. Kwoty potwierdziła sama minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Waloryzacja rent i emerytur a obietnice i rzeczywistość

Waloryzacja rent i emerytur to temat bardzo istotny dla ogromnej części polskich seniorów. Przypomnijmy, że w zeszłym roku polscy seniorzy mogli liczyć na kwotową waloryzację swoich świadczeń i było to ok. 70 zł.

Wszystko było zgodne z programem partii rządzącej, bowiem Prawo i Sprawiedliwość napisało, że "waloryzacja nie może być niższa niż 70 zł". Co więcej, PiS podkreślało także, że najubożsi seniorzy mogą liczyć na waloryzację kwotową tak, aby świadczenia rosły bardzo szybko.

Mało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęMało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęCzytaj dalej

Niestety, ale pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys gospodarczy sprawiły, że seniorzy muszą zadowolić się waloryzacją na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wobec tego waloryzacja wyniesie 3,84 proc.

Eksperci alarmują, że waloryzacja procentowa nie pomoże najbiedniejszym seniorom. - Tym ludziom trzeba pomóc. I na pewno przydałaby się takim emerytom waloryzacja kwotowa, ale to i tak nie rozwiąże problemu niskich świadczeń. Potrzebna jest jakaś systemowa pomoc, powiedziała szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska.

Potwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćPotwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćCzytaj dalej

Jak się okazuje, w projekcie zaprezentowanym przez jeden z resortów widniała informacja o tym, że waloryzacja może wynieść nawet 4,16 proc. Wszelką nadzieję skutecznie rozwiała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Za kilka godzin na antenie TVN wyemitowany zostanie materiał, który wstrząśnie polskim kościołem. O jakich tajemnicach kardynała Dziwisza jeszcze nie wiemy?
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Waloryzacja w 2021 r. potwierdzona przez minister

Resort rodziny i polityki społecznej opublikował projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wszystko za sprawą waloryzacji.

- Sytuacja w kraju w związku z pandemią jest wyjątkowa, dodatkowo przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany dopiero w lutym 2021 r. W związku z tym w naszym projekcie przewidujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby ten ogłoszony w lutym przyszłego roku wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc., który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł, powiedziała Marlena Maląg.

Co więcej, projekt resortu przewiduje, że najniższe renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rodzinne oraz socjalne wzrosną do 1250 zł, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 937,50 zł.

Tylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeTylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ma się zacząć punkt 16 w Warszawie. Ujawniono dokładny plan
  2. Media obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusem
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Tysiące Polaków w żałobie. Nie żyje polski sportowiec sprzed lat, na jego mecze chodziły tysiące
  7. Hitowe tradycyjne placki ziemniaczane po białorusku. Deklasują przepis Gessler
Od problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluOd problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News