BiznesINFO.pl
klasa

Biznes info

W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

31 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Europejska gospodarka zaczyna borykać się z coraz większym problemem z dostępem do papieru i tektury. Zbliżający się rok szkolny może więc upływać pod znakiem braku odpowiedniej ilości podręczników.

Papier staje się coraz droższy w produkcji, przede wszystkim ze względu na rosnące koszty energii. Odkąd rozpoczął się konflikt na Ukrainie ceny papieru wzrosły o kilkadziesiąt procent, podaje money.pl. Oprócz wzrostu cen energii potrzebnej do produkcji papieru problemy są także z samym surowcem.

Braki papieru jeszcze przed wojną

Wojna wywołana przez Rosję jest tylko dodatkowym utrudnieniem dla branży papierniczej. Problemy nastąpiły już podczas pandemii koronawriusa w 2011 r. Wtedy też zaczęły się problemy z produkcją papieru w Chinach.

Zastoje w chińskich portach spowodowane pandemią działają dodatkowo na niekorzyść produkcji papieru i tektury. Dodatkowo odcięcie gazu przez Rosję dobiło branżę.

Przedstawiciele firm papierniczych mówią wręcz o braku pewności co do ostatecznej zapłaty podczas składania zamówień. Na materiały do produkcji trzeba bowiem czekać po parę miesięcy.

Zła prognoza przed rokiem szkolnym

Problemy z drukiem mogą przełożyć się na rynek podręczników. Wielu uczniów może mieć problem z nabyciem potrzebnych książek z powodu ich mniejszego nakładu.

Przedstawiciel oświaty cytowany przez money.pl mówi, że szkoły muszą być gotowe na prowadzenie zająć w pierwszych miesiącach bez podręczników. Według zapewnień Marka Pleśniara, dyrektora Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty prowadzenie zajęć bez podręczników jest możliwe i nie utrudnia prowadzenia zajęć i realizowania programu.

Tagi:

ceny energii

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

góry tatry

Handel

Zakopane wprowadzą zakaz sprzedaży alkoholu w nocy

Czytaj więcej >

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >