BiznesINFO.pl

Alhambra – warowny zespół pałacowy w Grenadzie, fot. bernjan - Flickr, CC BY 2.0.

W Hiszpanii wystawiono na sprzedaż średniowieczne zamki. Niektóre kosztują mniej niż mieszkanie w mieście

31 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W Hiszpanii można kupić średniowieczne zamki. Portal Idealista specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości przekazał w raporcie, że niektóre z nich kosztują mniej niż mieszkanie w dużym mieście. Najczęstszym powodem sprzedaży historycznych budowli są wysokie koszty ich utrzymania.

Na łamach PAP czytamy, że na całym Półwyspie Iberyjskim budowano zamki i warownie przez ponad 700 lat (między VIII a XV wiekiem). Miało to miejsce w czasach rekonkwisty, czyli walk chrześcijan o wyparcie Arabów.

Tylko w Hiszpanii znajduje się nawet 10 tys. takich zabytkowych budowli, z czego 200 jest kompletnie zrujnowanych — podaje Hiszpańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zamków. Na sprzedaż trafiają zarówno budynki w lepszym, jak i w gorszym stanie.

Ile trzeba zapłacić, by zamieszkać w zamku?

Ceny zaczynają się już od 450 tys. euro. Tyczy się to wieży Soldevilla, niegdyś będącej częścią zamku Talarn (zbudowano go na przełomie XI i XII wieku). Budynek mieści się w prowincji Lleida (na obszarze Katalonii). Ma pięć pięter, znajduje się w nim pięć sypialni, dwie łazienki oraz piwnica.

Z kolei osoba dysponująca kwotą 650 tys. euro może stać się właścicielem zamku znajdującego się w Vallfogona koło Tarragony (Katalonia). Posiadłość wybudowano w XI wieku, przez kolejne 200 lat należała do rycerskiego zakonu templariuszy. Później, aż do XIX wieku, przeszła w posiadanie joannitów. Zameczek ma powierzchnię 600 mkw., a działka, na której jest zlokalizowany — 1200 mkw. 

Większy budżet trzeba przygotować na zakup zamku w pobliżu Gerony. Powstał on w X wieku, ale w XV I XIX został odnowiony (dobudowano tam również kolejne konstrukcje). Budynek o powierzchni 750 mkw. znajduje się na działce mającej aż 10 tys. mkw. Koszt zakupu to 1,15 mln euro.

Tagi:

Hiszpaniasprzedaż nieruchomościNieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]