Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W Hiszpanii wystawiono na sprzedaż średniowieczne zamki. Niektóre kosztują mniej niż mieszkanie w mieście
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 31.01.2023 10:12

W Hiszpanii wystawiono na sprzedaż średniowieczne zamki. Niektóre kosztują mniej niż mieszkanie w mieście

Autorstwa bernjan - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6953645
Alhambra – warowny zespół pałacowy w Grenadzie, fot. bernjan - Flickr, CC BY 2.0.

W Hiszpanii można kupić średniowieczne zamki. Portal Idealista specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości przekazał w raporcie, że niektóre z nich kosztują mniej niż mieszkanie w dużym mieście. Najczęstszym powodem sprzedaży historycznych budowli są wysokie koszty ich utrzymania.

Na łamach PAP czytamy, że na całym Półwyspie Iberyjskim budowano zamki i warownie przez ponad 700 lat (między VIII a XV wiekiem). Miało to miejsce w czasach rekonkwisty, czyli walk chrześcijan o wyparcie Arabów.

Tylko w Hiszpanii znajduje się nawet 10 tys. takich zabytkowych budowli, z czego 200 jest kompletnie zrujnowanych — podaje Hiszpańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zamków. Na sprzedaż trafiają zarówno budynki w lepszym, jak i w gorszym stanie.

Ile trzeba zapłacić, by zamieszkać w zamku?

Ceny zaczynają się już od 450 tys. euro. Tyczy się to wieży Soldevilla, niegdyś będącej częścią zamku Talarn (zbudowano go na przełomie XI i XII wieku). Budynek mieści się w prowincji Lleida (na obszarze Katalonii). Ma pięć pięter, znajduje się w nim pięć sypialni, dwie łazienki oraz piwnica.

Z kolei osoba dysponująca kwotą 650 tys. euro może stać się właścicielem zamku znajdującego się w Vallfogona koło Tarragony (Katalonia). Posiadłość wybudowano w XI wieku, przez kolejne 200 lat należała do rycerskiego zakonu templariuszy. Później, aż do XIX wieku, przeszła w posiadanie joannitów. Zameczek ma powierzchnię 600 mkw., a działka, na której jest zlokalizowany — 1200 mkw. 

Większy budżet trzeba przygotować na zakup zamku w pobliżu Gerony. Powstał on w X wieku, ale w XV I XIX został odnowiony (dobudowano tam również kolejne konstrukcje). Budynek o powierzchni 750 mkw. znajduje się na działce mającej aż 10 tys. mkw. Koszt zakupu to 1,15 mln euro.