Biznesinfo.pl

To może być koniec Urzędów Skarbowych. Jest plan resortu finansów

11 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Mało kto lubi wizyty w Urzędzie Skarbowym. Ministerstwo Finansów pochwaliło się pomysłem zlikwidowania stacjonarnych urzędów. Wszystkie formalności miałyby przejść do internetu.

SPROSTOWANIE DO ARTYKUŁU POD TYM LINKIEM

Ministerstwo Finansów zamierza wyjść na przeciw Polakom i umożliwić załatwienie wszystkich spraw skarbowych za pomocą internetu. Jak mówią przedstawiciele ministerstwa, których cytuje "super express", rząd planuje ułatwić korzystanie z Urzędów Skarbowych 27 milionom Polaków. 

Urząd Skarbowy reliktem przeszłości? 

Wiceminister finansów Tomasz Słaboszowski w rozmowie z "super expressem" zapowiedział, że jego resort planuje umożliwić załatwienie jak największej ilości spraw za pomocą internetu. W grę wchodzi także zrezygnowanie z przypisania konkretnego Urzędu Skarbowego obywatelowi. Jeżeli placówki nadal będą istniały, to każdy Polak będzie mógł z nich korzystać niezależnie od tego, do którego urzędu się wybierze. 

Jak zapowiada MF, rząd planuje uwolnić olbrzymie zasoby kadrowe jakie znajdują się w Urzędach Skarobowych. W dalekich planach Ministerstwa Finansów jest zredukowanie liczby skarbówek do jednej na województwo, ale na takie rozwiązanie potrzeba jeszcze sporo czasu. 

e-US ma być powołany jeszcze w tym roku 

Z zapowiedzi wiceministra wynika, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty e-urząd, do którego zostaną przeniesione dane podatników. Specjalna internetowa "placówka" ma zawierać e-konto podatnika płacącego PIT, CIT, VAT a także e-konta dla osób fizycznych, komorników i notariuszy.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl