Urlop ojcowski – dwa tygodnie z dzieckiem plus pensja
pixabay.com
Autor Anna Przedpełska - 22 Listopada 2020

Urlop ojcowski – dwa tygodnie z dzieckiem plus pensja

Jedyny urlop związany z rodzicielstwem, którego nie może wziąć kobieta. Przedstawiamy garść niezbędnych informacji o urlopie ojcowskim. Zapraszamy!

Uwaga – tylko dla mężczyzn!

Wykorzystałeś już urlop tacierzyński? Mama dziecka nie dzieliła się z tobą urlopem macierzyńskim ani rodzicielskim? Chcesz pobyć trochę dłużej ze swoim potomkiem, ale nie chcesz tracić pensji? Możesz to zrobić. Czas na męską decyzję – sięgnij po urlop ojcowski.

Urlop ojcowski – dla kogo?

Na urlop ojcowski może iść tylko podwójny szczęściarz: mający dziecko, a także umowę o pracę.
Zgodnie z polskim prawem urlop ojcowski przysługuje tylko zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Na szczęście rodzaj umowy (na czas określony, nieokreślony, okres próbny) nie jest tu ważny i dotyczy wszystkich pracowników – ojców wychowujących dziecko.

Jak długo trwa urlop ojcowski?

Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Nie musi wykorzystywać go w całości. Urlop ojcowski można wziąć jednorazowo albo 2 razy po tydzień. Co ważne wykorzystanie urlopu ojcowskiego nie uszczupli przysługującego nam urlopu wypoczynkowego.

Nie czekaj zbyt długo

Z urlopu ojcowskiego można skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko 2 lat albo w ciągu 24 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. W tym drugim przypadku urlop można wziąć tylko do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym – do ukończenia 10 roku.
Uwaga! Niewykorzystany urlop przepada.
Pamiętaj, że z urlopu ojcowskiego możecie skorzystać w tym samym czasie, kiedy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Młody ojciec może więc wziąć urlop ojcowski niedługo po narodzinach dziecka i pomóc partnerce podczas najtrudniejszych dni połogu. Nie zapominajcie, że ojcu przysługują też dwa dni zwolnienia z pracy (urlop okolicznościowy) z okazji narodzin dziecka.

Co we wniosku o urlop ojcowski?

Urlop ojcowski jest udzielany tylko na pisemny wniosek pracownika.
We wniosku koniecznie zamieszczamy:
1) imię i nazwisko pracownika;
2) w jakim okresie ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część.

Co dołączyć do wniosku?

Do wniosku obowiązkowo dołącza się:
1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
2) kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy urlopu na dziecko przysposobione;
3) oświadczenie o tym, czy pracownik korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego albo jego części;
4) kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

Czy wniosek może zostać odrzucony?

Nie. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o urlop ojcowski.

A co z pieniędzmi?

Za urlop ojcowski mężczyźnie przysługuje 100% wynagrodzenia (wyliczane na podstawie średniej wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez ostatnie ukończone 12 miesięcy). Pieniądze pochodzą z ZUS.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News