Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Upadek banku w Polsce. Jak odzyskać swoje pieniądze
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.03.2023 16:27

Upadek banku w Polsce. Jak odzyskać swoje pieniądze

bankomat
Domena publiczna

W ostatnich tygodniach w Dolinie Krzemowej upadły dwa banki, które raczej nie wykazywały kłopotów finansowych. Jak można być przygotowanym na taką ewentualność i co zrobić żeby odzyskać pieniądze?

Zabezpieczenie finansowe

Historia Polski również zna przypadki upadłych banków. Po 1990 roku, jak wylicza portal Strefa Biznesu, w tym gronie znalazły się m.in. Agrobank SA czy Savim Bank.

Dla zagwarantowania depozytów w Polsce stworzono w 1995 roku specjalny system, aby chronić zarówno klientów, jak i samą gospodarkę. Jest to Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak wynika z informacji Strefy Biznesu, BFG ma dwa zadania. Są to pomoc dla banków, które tracą płynność finansową, oraz ochrona depozytów podmiotów niezdolnych do samodzielnej ochrony ryzyka finansowego.

W trybach Komisji Nadzoru Finansowego

W przypadku, gdy bank zgłosił do Komisji Nadzoru Finansowego że jest niewypłacalny, rozpoczyna ona proces od którego zależą dalsze wydarzenia. KNF może zezwolić innemu bankowi na przejęcie niewypłacalnego banku, lub po prostu wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

Jeżeli bank ogłosi upadłość po decyzji sądu na wniosek KNF, Fundusz Gwarancyjny wypłaci klientom tego banku całość depozytów do 100 tys. euro. Zrobi to w ciągu 20 dni i w złotówkach.

Nie zawsze obowiązuje limit 100 tys. zł

Wyjątków od wspomnianego limitu pieniężnego jest kilka. Jak podaje Strefa Biznesu, będzie on podniesiony do 200 tys. euro, jeżeli do 3 miesięcy przed upadłością banku właściciel będący osobą fizyczną otrzyma pieniądze m.in. w spadku, z ubezpieczenia czy ze sprzedaży nieruchomości.

Upadłość banku nie zwalnia kredytobiorcy, który już otrzymał środki, ze spłacenia długu. W przypadku przejęcia banku nie zmienia się nic.