Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podatek graniczny już przygotowany przez Unię Europejską. Wszystko w imię ochrony klimatu
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 20.04.2022 13:54

Podatek graniczny już przygotowany przez Unię Europejską. Wszystko w imię ochrony klimatu

Podatek do rozliczenia do 1 czerwca
biznesinfo

15 marca Rada Unii Europejskiej zaakceptowała nałożenie kolejnego nowego podatku. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Podatek ma być narzędziem zmniejszenia globalnej emisji CO2.

Znane są już produkty, którymi zostanie objęty nowy podatek, jak również sposób jego uiszczania oraz sprawozdawczość.

Nowy podatek będzie nałożony na następujące towary:

  • cement

  • energia elektryczna

  • nawozy

  • żelazo i stal

  • aluminium

Ustawa będzie dotyczyć towarów i produktów wytworzonych z tych towarów, a które będą importowane do UE. Najpierw importer będzie musiał wystąpić o pozwolenie na przywóz towaru lub produktu.

W toku importer wykaże, że jego działalność jest zgodna z przepisami prawa podatkowego jak i celnego jak również posiada zdolność finansowa i organizacyjną do spełnienia obowiązków regulaminowych. 

Po tych formalnościach podmiot gospodarczy uiści opłatę do uzyskania certyfikatu. Cena certyfikatu będzie średnią cen zamknięcia uprawnień EU ETS. Będzie ona podawana na każdy dzień kalendarzowy, którą odczytamy ze wspólnej platformy aukcyjnej.  Powyższe towary będą określone kodem CN.

Obowiązki importera do krajów UE

W ustawie znajdziemy zapis o dokumentach, które musi przedstawić importer. Każdy sprzedający powyższe towary do UE będzie zmuszony:

  • od 1.01.2023 r. do 31.12.2025 r. złożyć kwartalne raporty, najpóźniej miesiąc po zakończeniu kwartału

  • od 1.01.2026 r. nabyć certyfikat CBAM oraz składać coroczną deklaracje.  

 Warto podkreślić, iż omawiany projekt stanowi rozporządzenie, które będzie wywierać bezpośrednie skutki w każdym państwie członkowskim UE.

Potęga Chin wyraża niezadowolenie 

Komisja Europejska zapytana o powód nowej daniny, stwierdziła że są to ambitne działania Europy w temacie ochrony klimatu.

Takie rozwiązanie wprowadziły również inne kraje, tj. Kanada czy Japonia.

Nie wszystkim krajom takie rozwiązanie się spodobało. Rzecznik chińskiego resortu ekologii oświadczył, że “CBAM to zasadniczo jednostronny środek rozszerzania kwestii zmian klimatu na sektor handlowy. Narusza to zasady Światowej Organizacji Handlu i poważnie nadwyręży wzajemne zaufanie w społeczności globalnej i perspektywy wzrostu gospodarczego.”