BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polscy pracownicy nie mają stabilności zatrudnienia. Gorzej jest tylko w Hiszpanii

21 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Umowa na czas określony jest w Polsce ulubioną formą zatrudnienia. Obecnie niemal co czwarty Polak pracuje na takiej umowie i nie wie, czego może się spodziewać w przyszłości. Takich pracowników jest w Polsce niemal 3,5 mln. W Europie pod tym względem jes

Umowa czasowa - faworyt pracodawców w Polsce

Umowa terminowa jest w Polsce ulubioną formą zatrudnienia. Niestety pracodawcy dalej wolą podpisywać umowy na czas określony, a pracownicy nie wiedzą na czym stoją i czy ich umowa zostanie przedłużona. Portal money.pl przytacza dane Eurostatu, które zostały opublikowane w środę. Obecnie w Polsce na takich umowach pracuje 22 proc. To drugi najwyższy wynik w Unii Europejskiej. Natomiast jeszcze gorzej jest w Hiszpanii - umowy terminowe ma tam 26 proc. pracowników. Umowa na czas określony jest też popularna w Holandii i Portugalii.

Natomiast krajami, gdzie taki rodzaj zatrudnienia nie jest prawie w ogóle praktykowany, są Litwa i Rumunia. W tych państwach niemalże wszyscy są zatrudniani na umowach bezterminowych - wskaźnik wskazuje tam tylko 1,5 proc. Z kolei Bułgaria, Estonia i Łotwa zanotowały wynik między 3-4 proc., co dalej jest rewelacyjnym wynikiem pod tym względem.

Skala zjawiska jest jeszcze bardziej wymowna przy liczbach bezwzględnych. 22 proc. pracowników z umowami terminowymi przekłada się na około 3,5 mln osób w Polsce. Jak podaje money.pl, to 10 razy więcej ludzi w porównaniu z tym, którzy straciliby na zniesieniu limitu 30-krotności na składki ZUS.

Kiedyś było gorzej

Dlaczego w Polsce nadal podpisuje się umów na czas określony? W rozmowie z money.pl Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego stwierdził, że wpływ na taki stan rzeczy ma historia Polski. Na początku tego wieku bezrobocie sięgało nawet 20 proc. i właśnie wtedy pracodawcy zaczęli sięgać po tę formę zatrudnienia, m.in. dlatego, że pozwalała im na to ich pozycja, która w stosunku do pracowników była znacznie silniejsza niż dzisiaj. Pracodawcy mogli wybierać sobie pracowników i narzucać im swoje warunki. Poza tym umowa na czas określony to oszczędność i komfort pracodawcy. Jeżeli pracownik się nie sprawdzi, to można go było łatwo zwolnić i nie pociągało to dużych kosztów z powodu krótszego okresu wypowiedzenia.

Dzisiaj sytuacja jest już zgoła inna. Umowy terminowe podlegają takim samym zasadom wypowiedzenia jak te podpisane na czas nieokreślony. Pracodawcy już nie mają takiego wyboru jak kiedyś. Obecnie bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie, a wiele firm wręcz bije się o specjalistów z różnych branży. Ludzie mogą zmieniać pracę częściej niż kiedyś. Na szczęście teraz to pracownicy są w lepszym położeniu niż pracodawcy.

Tagi:

umowa o pracępracownicypracodawcyPolskaHiszpaniaEurostat

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >