BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ulgi jakie możemy dostać przy rozliczeniu. Mamy czas do końca dnia!

30 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wypełniając zeznanie podatkowe możemy wpisać sporo ulg, jednak nie zawsze o tym wiemy lub pamiętamy. Przygotowany przez Ministerstwo Finansów w programie Twój e-PIT także z reguły ich nie uwzględnia. Jeżeli nie wprowadzimy zmian do 23:59 dnia dzisiejszeg

Czasem zdarza nam się wspierać różne organizacje, projekty, inicjatywy. Na niektóre z nich przysługuje nam ulga podatkowa, na inne nie. Z braku wiedzy na temat możliwości odliczenia od podatku wielu inwestycji w dobro społeczne czy też lokalne, płacimy podatki większe niż musimy. 

Ulgi w programie Twój e-PIT 

Dzisiaj już pisaliśmy o tym co zrobić, aby sprawdzić swojej zeznanie w dostępnym od tego roku programie Twój e-PIT. 

Chociaż Urząd Skarbowy wypełnił za nas całe zeznanie, którego nie musimy nawet formalnie akceptować, to wypada sprawdzić czy przysługują nam jakieś ulgi, których "Skarbówka" nie uwzględniła. Niektóre z tych ulg, o których najczęściej nie mamy pojęcia informuje portal money.pl. 

Ulga na internet 

Z takiej ulgi możemy skorzystać tylko dwa razy w ciągu życia. Jeżeli skorzystalismy z niej w roku rozliczeniowym na rok 2017, to możemy teraz zrobić to drugi raz, w kolejnym roku już będzie to niemożlwie. Korzystając z takiej ulgi możemy odliczyć od podatku około 100 zł. Ulga dotyczy tylko opłat za użytkowanie, cały montaż i potrzebna nam infrastruktura jest już w pełni opodatkowana. 

Aby móc odliczyć korzystanie z internetu, należy mieć dobrze udokumentowane opłaty za internet. 

Ulga za darowizny 

Jeżeli lubimy wspierać Organizację Pożytku Publicznego, to możemy liczyć na ulgę związaną z podatką. Warunkiem jednak jest, że darowizna przekazana jest na organizację, która faktycznie ma status OPP, a suma odliczenia nie może przekroczyć 6% naszych dochodów. Tutaj nie jest istotne jakiego rodzaju jest darowizna, tzn. czy jest to cel remonotwy, humanitarny itp. ważny jest jedynie status organizacji. 

Ważne jest to, że tego rodzaju darowizny nie wykluczają wcale przekazania 1% podatku w swoim zeznaniu. Fakt wspierania w ciągu roku innych organizacji pożytku pobulicznego nie znaczy więc, że będziemy musieli zrezygnować z jednego procenta. 

Ulga za darowizny na rzecz Kościoła

Jeżeli wspieramy Kościół, to także możemy uwzględnić tę sprawę w swoim rozliczeniu. Tutaj jednak musimy być bardzo szczegółowi w opisie rodzaju darowizny. Tak więc pomocy dla np. dla swojej parafii, bez podania konretnego celu nie możemy odliczyć od podatku. Aby móc tego dokonać należy bardzo dokładnie podac cel swojej pomocy. Jeśli więc w naszym parafialnym kościele trwa remont, to należy wskazać go w zeznawniu, żeby móc liczyć na uwzględnienie naszej pomocy przez urząd. 

W terminologii skarbowej nazywa się to "darowizna na cele kultu religijnego" i tam musi zostać nazwana, aby odróżnić ją na np od celu charytatywnego, organizowanego przez Kościół, co znajduje się w zupełnie innej kategorii. 

Ulgi z tytułu oddawania krwi 

Jeżeli jesteśmy honorowym dawcą krwi (wystarczy jeden raz), to także możemy odliczyć od podatku. W tym przypadku ulga jest związana z rodzajem krwi jaki oddajemy i jej ilością. Wysokość odliczenia to iloczyn kwoty rekompensaty (Za jeden litr pobranej krwi rzadkiej grupy przysługuje rekompensata w kwocie 130 zł, a za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych - 1 zł). Litr osocza jet warty około 200 zł. 

Podobnie jak w przypadku darowizn, ulga także nie może przekroczyć więcej niż 6% dochodu. 

Możliwe jest także przekazanie krwi konkretnej osobie. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, to możemy odliczyć podatek na podstawie dokumentu ze stacji krwiodastwa.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >