Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 31.05.2024 18:02

Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie

Emeryci, pieniądze
Fot. materiały własne Iberion

O tych ulgach dla emerytów wielu zapomina. Przyzwyczailiśmy się do istnienia szeregu ulg i zniżek dla dzieci, czy studentów, jak choćby tańsze przejazdy komunikacją publiczną. W wielu sytuacjach zniżki przysługują jednak także seniorom. O czym warto wiedzieć?

Trudna sytuacja finansowa emerytów

Zniżki to wydatne odciążenie budżetu domowego, który i tak jest już mocno napięty nieustannie rosnącymi opłatami. Doskonale zdają sobie sprawę z tego szczególnie emeryci, którzy w obecnych czasach, niemal na każdym kroku muszą liczyć się z zaciskaniem pasa.

ZOBACZ: Wystarczy jeden dokument, by uzyskać duże zniżki. Wielu nie ma o tym pojęcia 

Gaz, prąd, czynsz, drożejące z miesiąca na miesiąc produkty spożywcze. To wszystko w szczególny sposób doskwiera emerytom, których emerytura - pomimo waloryzacji, niemal zawsze nie nadąża za tą finansową karuzelą. 

ZUS opublikował komunikat. Pieniądze trafiają do Polaków wcześniej

Ulgi dla emerytów

Wśród szeregu możliwości pomocy seniorom zniżki na szereg usług, wydają się bardzo praktyczną jej formą. Nie chodzi tu tylko o pewne dodatki, uzyskiwane z ZUS. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że kończąc 60. rok życia, przysługują nam pewne przywileje, a tych jest wbrew pozorom całkiem sporo. 

Po ukończeniu 60-ciu lat można wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora, która uprawnia do zniżek w ponad 2,5 tysiąca firm w Polsce. Chodzi m.in. o opłaty w kinach, teatrach, a nawet hotelach, uzdrowiskach, czy nie mniej potrzebnych przychodniach. Osobom powyżej 65. roku życia przysługuje cały katalog darmowych leków. Posiadając legitymację emeryta, możemy liczyć również na zniżki w transporcie publicznym. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w ubiegłym roku aż 396,8 tys. osób pobierało tzw. emeryturę głodową, czyli niższą od emerytury krajowej, wynoszącą wówczas 1 588,44 zł brutto. Taka pomoc jest więc nie bez znaczenia. 

Co jeszcze przysługuje seniorom?

Opisane wyżej udogodnienia to jednak nie wszystko. Warto również wiedzieć, że kończąc 75. rok życia, zostajemy zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Po 70. urodzinach senior ma możliwość darmowego wyrobienia paszportu. Do 70. roku życia emeryt zapłaci połowę wymaganej kwoty za paszport, czyli 70 z wymaganych 140 zł. 

Warto również wspomnieć o bonie senioralnym, który jest nowym świadczeniem finansowym, mającym na celu wspierać osoby opiekujące się seniorami. Bon ten będzie można wykorzystać na opłacenie usług opiekuńczych. 

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie połowę obowiązującej stawki minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2024 roku około 2121 zł do 2150 zł. Kwota ta będzie wypłacana z możliwością wykorzystania jej przez opiekuna na realizację niezbędnych usług w ramach opieki nad bliskim - czytamy na portalu pomocdlaseniora.pl

Źródło: Dziennik Toruński/Gazeta Pomorska/bonsenioralny.pl