BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

Ulga podatkowa przysługuje każdemu Polakowi. Dla jednych 760 zł, a innym aż 1520 zł

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ulga podatkowa pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Niemal każdy, kto płaci za internet ma prawo do wyjątkowo korzystnego odliczenia. Piątek 30 kwietnia to ostatnia szansa na zgłoszenie się po bonifikaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje ulga podatkowa na internet

  • Ile można odliczyć

  • Na jakie inne bonifikaty mogą liczyć podatnicy

Ulga podatkowa na internet tylko do końca piątku

Ulga podatkowa może nieco osłodzić żmudne wypełnianie deklaracji PIT. W piątek 30 kwietnia o północy mija ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego. Tego dnia wygasa również prawo do skorzystania z bonifikat. Dzięki niektórym można zaoszczędzić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Wyjątkowo zachęcająca ulga podatkowa to bonifikata za internet. Ten przywilej przysługuje osobom, które w 2020 r. poniosły wydatki na internet stacjonarny, mobilny lub telefoniczny. Zakup samego sprzętu lub wniesienie opłaty aktywacyjnej nie uprawnia do skorzystania z bonifikaty.

Każdy zainteresowany ulgą podatkową musi okazać dokument stwierdzający wydatek. Portal finansowyopiekun.se.pl donosi, że może to być dowolny druk lub faktura, na którym jest wskazane, ile kosztowały poszczególne usługi. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku pakietu telefon + internet. Brak rozróżnienia spowoduje, że ulga podatkowa nie zostanie naliczona.

Ile można zyskać? Ulga podatkowa wyjątkowo opłacalna dla małżeństw

Zasady korzystania z ulgi internetowej wprowadzają jednak dość poważne ograniczenia. Podatnik może skorzystać z bonifikaty tylko dwa razy, w następujących po sobie latach. Portal e-dziecko.pl podaje, że wcześniejsze skorzystanie z ulgi podatkowej na internet np. kilka lat temu, pozbawia go prawa do bonifikaty.

Osoba, która spełnia te warunki może odliczyć 760 zł. Jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie to limit wynosi 1520 zł. Warto jednak pamiętać o haczykach. Podatnicy, którzy ponieśli wydatek w kwocie 760 zł, dość często odliczają ulgę od dochodu jednego i drugiego małżonka. To błąd, który może być niezwykle kosztowny.

Ulga podatkowa na internet w kwocie 1520 zł należy się bowiem tylko tym osobom, które posiadają fakturę na taki wydatek. Tego typu błąd w deklaracji PIT może zostać sklasyfikowany jako wykroczenie skarbowe, za które grozi kara grzywny. Jej wysokość mieści się w przedziale 210-4200 zł.

Jednak ulga podatkowa na internet to nie jedyny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Portal e-pity.pl podaje, że w tym roku można skorzystać z kilkunastu bonifikat. Wśród nich znajdziemy m.in. ulgę termomodernizacyjną, na leki, sprzęt rehabilitacyjny czy samochód. Na odliczenie mogą liczyć również osoby, które przekazały osocze lub darowizny na cele związane z COVID-19.

Osoby, które jeszcze nie dopełniły podatkowych obowiązków, a kusi je ulga podatkowa powinny wypełnić deklaracje PIT do końca dzisiejszego dnia. Redakcja Biznes Info zwizytowała wczoraj jedną z placówek - Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo, która dosłownie pękała w szwach.

Pracownicy oddziału przekonywali, że wzmożony ruch obserwują już od kilku dni, a prawdziwe apogeum nadejdzie z pewnością w piątek. W celu uniknięcia wizyty w zatłoczonej placówce można skorzystać z usługi Twój e-PIT. Portal bankier.pl podaje, że do urzędów dotarło już ponad 5,4 mln deklaracji elektronicznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >